Mayısın lideri otomotiv

İhracatçı Birlikleri verilerine göre, mayısta ihracat geçen yıla göre yüzde 21.1 oranında artarak 5 milyar 983 milyon dolar oldu.


Büyütmek için tıklayınız
HATAY - İhracatçı Birlikleri verilerine göre, mayısta ihracat geçen yıla göre yüzde 21.1 oranında artarak 5 milyar 983 milyon dolar oldu. Böylece yılın ilk beş ayındaki ihracat, yüzde 22.5 artışla 29.4 milyar dolara çıkarken mayıs sonu itibarıyla son bir yıllık ihracat ise yüzde 28.5'lik büyümeyle 69 milyar 419 milyon dolara yükseldi. Mayısta otomotiv sektörünün ihracatı yüzde 35.4 artarak ilk kez tekstilin önüne geçti.
TİM Başkanı Oğuz Satıcı, geçen ayki ihracat rakamlarını açıkladı. Verilere göre, ocak ayında yüzde 6.9, şubatta yüzde 50.5, martta yüzde 24.9, nisanda da yüzde 14.8 olan ihracatta geçen yılın aynı ayına göre artış hızı mayısta ise yüzde 21.8 olarak gerçekleşti. Ancak önceki yılların mayıs aylarıyla karşılaştırıldığında bu yıl ihracat artışının hız kestiği görülüyor.
Beş ayda 29.3 milyar dolar
Yılın ilk beş ayında toplam ihracat 29 milyar 405 milyon dolara kadar çıktı. Sanayi sektörünün ihracatı yüzde 21 artış kaydederek, 25.3 milyar dolara ulaştığı bu dönemde madencilik sektörünün ihracatı yüzde 35.8 artarak 428.4 milyon dolardan 581.8 milyon dolara yükseldi. Tarım sektöründeki ihracat artışı ise yüzde 30.7 oldu. Böylece tarım beş aylık ihracatını 2 milyar 678 milyon dolardan 3.5 milyar dolara çıkardı.
Sektörel bazda bakıldığında ise mayıs ayında toplam ihracat içinde yüzde 11.67 paya sahip olan tarımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43.21 oranında artış oldu.
Madenciler atakta
Mayısta sanayi sektörünün yaptığı ihracat 5 milyar 140 milyon dolar oldu. İhracatın yalnızca yüzde 2.42'sini oluşturan madencilik sektöründe ise mayısta yüzde 42.9 artan ihracat 101 milyon dolardan 144.7 milyon dolara ulaştı.
Sanayinin alt sektörlerinden olan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı mayısta taşıt araçları ve yan sanayi alt sektörünün gerisinde kaldı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatı mayısta yüzde 9.51'lik artışla 960 milyon dolardan 1 milyar 52 milyon dolara ulaştı. Ancak taşıt araçları ve yan sanayisinin gerçekleştirdiği ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35.47'lik artışla 1 milyar 182 milyon dolara çıktı. Buna karşın yılın ilk 5 ayı baz alındığında hazır giyim ve konfeksiyonun beş milyar 719 milyon dolara ulaşarak sanayi mamulleri ihracatında yüzde 19.45'le en büyük paya sahip olma özelliğini korudu.
Yılın ilk beş ayında hazır giyim ve konfeksiyonda yaşanan ihracat artışı ise yüzde 9.49'la en düşük düzeyde artışın gerçekleştiği sanayi mamulleri grubundaki alt sektörü oluşturdu. Taşıt araçları ve yan sanayisi yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43.8, elektrik-elektronik alt sektöründe yüzde 17.61, makine ve aksamlarında yüzde 32.9, demir ve demir dışı metallerde yüzde 14.09, çimento ve toprak ürünlerinde yüzde 11.87, değerli maden ve mücevheratta yüzde 23.9, diğer sanayi ürünlerinde de yüzde 15.9 artış yaşandı. Sanayi sektöründe tarıma dayalı işlenmiş ürünler grubunda yer alan tekstil ve hammaddeleri ihracatındaki artış mayıs ayında yüzde 9.9, ilk beş aylık artış yüzde 11.3 olarak gerçekleşti.
Dericiler toparlanıyor
Deri ve deri mamullerinde ise mayıs ayında yüzde 6.91 oranında ihracat artışı kaydedilmesine karşın yılın ilk beş ayındaki ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.21 oranında azaldı. Tarım sektöründe bitkisel ürünler grubunda yüzde 3.09'la en büyük ihracat kalemini oluşturan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinde yüzde 60.2 oranında geçen yılın aynı ayına göre artış yaşanırken, bu kalemde ilk beş ayda yaşanan artış yüzde 34.3 oldu. Bitkisel ürünler grubunda ihracatı yüzde 97.5'lik artış oranıyla zeytin ve zeytinyağı ilk sırayı aldı.
Zeytin ve zeytinyağı ihracatı ilk beş ayda da geçen yıla göre yüzde 182.8 oranıyla tüm ihracat kalemleri içinde ilk sırayı aldı.
'İhracat yeniden yükselen bir ivmede'
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, mayıs ayında ihracatın yeniden yükselen bir ivmeye girdiğini belirterek, "Tekstil ve hazır giyim Türkiye'nin hâlâ en güçlü ihracat sektörüdür. Bu sektörü daha ileri taşımak herkesin görevidir" dedi.
Satıcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye kamuoyuna '50 milyar dolarlık ihracat' sözü verdiklerini, kararlı ve hızla alınacak önlemlerle bunun beş yılda yerine getirileceğinden kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini kaydetti.
Ekonominin istikrara kavuştuğunu, ihracatın belirli bir büyüme trendine girdiğini ifade eden Satıcı, bu dönemde sadece tekstil ve hazır giyimde değil, özellikle rekabet üstünlüğünün bulunduğu ve sanayinin temel taşı olan diğer sektörlerde de orta ve uzun vadede planlar yapmanın vaktinin geldiğini, hatta geçmek üzere olduğunu söyledi. Satıcı, Türkiye'deki özel sektör ve hükümet temsilcilerinin, ihracatın öneminin bilincinde olarak geliştirilecek planlar ve stratejilerin hayata geçirilmesinde üzerlerine düşeni yapmak zorunda olduklarını ifade etti.
TİM Başkanı Oğuz Satıcı, istihdam, enerji ve diğer üretim girdileri üzerindeki vergi yüklerinin azaltılması gerektiğine bir kez daha dikkati çekti.