Mazot desteği ürüne göre

Tarım Bakanı Mehdi Eker, çiftçiye verilecek mazot desteğinin 'ekimi yapılan arazi'ye göre değil 'ürüne göre' verilmesi için çalışma yaptıklarını açıkladı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Tarım Bakanı Mehdi Eker, çiftçiye verilecek mazot desteğinin 'ekimi yapılan arazi'ye göre değil 'ürüne göre' verilmesi için çalışma yaptıklarını açıkladı. AKP Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan ise TBMM çalışmalarına katılmayanları eleştirerek, "Bu, Meclis dışındakileri cesaretlendirir, bu görüntü devam ederse seçimle biter" dedi. AKP Grubu'nun basına kapalı bölümünde mazot desteği ve milletvekillerinin devamsızlığı tartışıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sesinin kısılması nedeniyle bu kez oturumu yönetmedi.
Edinilen bilgiye göre, Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, geçtiğimiz yıl dekar başı verilen mazot desteğinin yanlış olduğunu, ekilen ürüne göre mazot tüketiminin değiştiğini söyledi. Ertürk'e yanıt veren Tarım Bakanı Mehdi Eker, konuyla ilgili Başbakan Erdoğan'ın talimat verdiği belirterek, "Çiftçiye dekara göre verilen desteği değiştireceğiz. Alternatifli çalışma yapıyoruz. Her ürün için program yapıyoruz. Kısa zamanda çalışma yaparak sunacağım" dedi. Eker'in verdiği bilgiye göre, ürünlerin gruplandırılması yapılacak. Buna göre, çavdar, arpa, 'buğday grubunda' toplanacak. Ayçiçeği, pamuk gibi ürünler ise 'yağlı tohumlar' grubunda değerlendirilecek.
Mazot kullanımının az olduğu tütün, çay, zeytin ve fındık ise ayrı grup yapılacak. Eker, yağlı tohumların desteklenmesiyle ilgili ödemelerin kısa sürede yapılacağını kaydetti. Geçen yıl dekar başına 8 litre mazot desteği verilmişti. Eski Devlet Bakanı Güldal Akşit de, bakanlığı döneminde kendisine verilen destek için teşekkür etti.