MB: En kötü geride kaldı, toparlanma zaman alacak

MB: En kötü geride kaldı, toparlanma zaman alacak
MB: En kötü geride kaldı, toparlanma zaman alacak

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 14 Mayıs?ta Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. FOTOĞRAF: ALTAN BURGUCU

Merkez Bankası, son döneme ilişkin verilerin küresel ekonomide en kötünün geride bırakıldığını gösterse de, finans sisteminin toparlanmasının uzun bir süre alacağını öngördü

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın yanı sıra petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki geçmiş aylardaki hızlı gerilemenin de katkısıyla kısa vadede enflasyondaki düşüşün devam edeceğinin tahmin edildiğini ifade etti.
Merkez Bankası, 14 Mayıs günü toplanan Para Politikası Kurulu’nun ‘Toplantı Özeti’ni yayımladı. Buna göre, son dönemde açıklanan verilerin özel tüketim talebinde kısmi bir canlanma yaşanabileceğine işaret etmekte. İktisadi faaliyeti desteklemek amacıyla uygulamaya koyulan tedbir paketleri çerçevesinde gerçekleşen vergi indirimlerinin mart ayından itibaren stok eritme sürecini hızlandırdığı gözlendi. Bununla birlikte Kurul üyeleri, iç talepte gözlenen canlanmanın bir bölümünün alınan mali tedbirlerin oluşturduğu fiyat avantajının ilgili mallara olan tüketim talebini öne çekmesinden kaynaklandığı, dolayısıyla iç talepteki toparlanmanın hızına ve boyutuna ilişkin belirsizliklerin devam ettiği değerlendirmesinde bulundu. İktisadi faaliyetteki toparlanmanın ve istihdam koşullarındaki iyileşmenin zaman alacağı, dolayısıyla enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği düşünülüyor. 

Ölçülü faiz indirimi

Bu çerçevede Kurul, Kasım 2008 döneminden bu yana yapılan birikimli faiz indirimlerini göz önüne alarak, bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Bununla birlikte, finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesi ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin sürmesi, aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret etmekte. Son döneme ilişkin verilerin küresel ekonomide en kötünün geride bırakıldığını gösterse de, küresel finans sisteminin toparlanmasının ve ekonominin potansiyel üretim düzeyine ulaşmasının uzun bir süre alacağı göz önünde bulundurulması gerektiği ifade edildi.
Açıklamada şöyle denildi: “Kurul, para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzunca bir süre korumasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur. Kamu kesiminin artan finansman gereksinimi, para politikası kararlarının ve son dönemde uygulanan mali tedbirlerin iktisadi faaliyet üzerindeki olumlu etkilerini zayıflatma potansiyeli taşımaktadır. Kurul üyeleri, kısa vadedeki mali gevşemenin, borç dinamiklerinin sürdürülebilirliğini ve bütçe disiplinini gözeten orta vadeli somut bir mali çerçeveyle desteklenmesinin önemini bir kez daha vurgulamıştır.” (aa)