MB enflasyon tahminini düşürdü

MB enflasyon tahminini düşürdü
MB enflasyon tahminini düşürdü
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 6,5'ten yüzde 6,2'ye çekti.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, daha önce yüzde 6,5 olarak açıklanan 2012 sonu enflasyon tahmininin, 0,3 puan düşürerek, yüzde 6,2'ye çektiklerini açıkladı. Başçı, enflasyonun 2012 yılı sonunda orta noktası yüzde 6,2 olmak üzere, yüzde 5,3 ile yüzde 7,1 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Başçı, 2013 yılı sonu tahmini ise orta noktası yüzde 5,1 olmak üzere, yüzde 3,4 ile yüzde 6,8 aralığında yer aldığını söyledi.

Başçı, TCMB İdare Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, yılın 3. Enflasyon Raporu'nu açıkladı.

2012 yılının ikinci çeyreğinde enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu'nda sunulan tahminlerin belirgin olarak altında seyrederek Haziran sonu itibariyle yüzde 8,9 seviyesine gerilediğini hatırlatan Başçı, bu gelişmede petrol ve işlenmemiş gıda fiyatlarının varsayımlardan daha olumlu bir seyir izlemesinin belirleyici olduğunu kaydetti.

Temel mal fiyatlarının yıllık artış oranının da gerileme eğilimini sürdürdüğünü anlatan Başçı, daha önceki dönemlerde de öngördükleri gibi bunda 2011 yılındaki döviz kuru hareketlerinin yurtiçi fiyatlar üzerindeki birimli etkilerinin azalmasının belirleyici olduğunu ifade etti. Başçı, “Hizmet fiyatları ise bir miktar ivmelenmekle birlikte ılımlı bir seyir izledi. Bu gelişmeler çerçevesinde temel enflasyon göstergelerindeki düşüş eğiliminin devam ettiğini görüyoruz” dedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109530810953081

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haber verin - LYCUSRIVER

  Sokaktaki enflasyon kimsenin umurunda değil.Devletin enflasyon kriterleri belli.O nedenle bu konuda yorumda bulunmak gereksiz.Pinpon topu ve çivinin fiyatında düşme oldu ise merkez de buna göre tahmin yürütecektir.Havalarda sıcak zaten, tahminler düşme eğiliminde.Uyanmak için soğuk duşa ihtiyaç var.Uyuyanları uyandırmayın sakın.