MB: Enflasyondaki artış geçici, düşüş devam edecek

MB: Enflasyondaki artış geçici, düşüş devam edecek
MB: Enflasyondaki artış geçici, düşüş devam edecek

MerkezBankası Başkanı DurmuşYılmaz, enflasyondaki ana eğilimin tarihsel olarak düşük seviyelerde olduğuna bir kez daha işaret etti. FOTOĞRAF: HÜSEYİN KISAT / AA

Merkez, enflasyondaki küçük artışa büyük ölçüde işlenmemiş gıda fiyatlarının neden olduğunu belirtirken, 'Bu nedenle etki geçici' dedi

ANKARA -Merkez Bankası, enflasyondaki artışın büyük ölçüde işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisinden ve vergi indirimlerinin kısmen geri alınmasından kaynaklandığını, bu nedenle geçici etkileri yansıttığını bildirdi. Banka, “Söz konusu etkiler arındırıldığında enflasyondaki düşüşün sürdüğü gözlenmektedir. Bunun yanında, hizmet kaleminin yıllık fiyat artış oranı ve temel enflasyon göstergelerinin seyri de enflasyonun ana eğiliminin tarihsel olarak düşük seviyelerde olduğuna işaret ediyor” denildi.
Merkez Bankası, Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri değerlendirmesini açıkladı. Haziran ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 0.11 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun yüzde 5.73’e yükseldiği anımsatılan açıklamada, “Alt kalemler bazında değerlendirildiğinde, enflasyondaki artışın büyük ölçüde işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisinden ve vergi indirimlerinin kısmen geri alınmasından kaynaklandığı, dolayısıyla geçici etkileri yansıttığı görülmektedir. Bunun yanında, hizmet kaleminin yıllık fiyat artış oranı ve temel enflasyon göstergelerinin seyri de enflasyonun ana eğiliminin tarihsel olarak düşük seviyelerde olduğuna işaret etmektedir” denildi.

ÖTV etkisi görüldü
Dayanıklı mal (altın hariç) grubu fiyatlarının haziran ayında yüzde 2.04 oranında artarken, grup yıllık enflasyonunun yüzde 5.81 düştüğü kaydedilen açıklamada, “Söz konusu artışta, ÖTV oranlarının bazı sektörlerde eski seviyesine çekilmesi, bazı sektörlerde ise kademeli olarak yükseltilmesinin etkisi gözlenmiştir.
Bu çerçevede, özellikle otomobil grubu fiyatlarındaki yüzde 3.97’lik artış, dayanıklı tüketim malları grubundaki aylık fiyat artışının yaklaşık 1.7 puanını oluşturmuştur. Vergi oranlarındaki değişimlerin dayanıklı mal grubu enflasyonunu temmuz ayında da artırıcı yönde etkileyeceği hatırlatılmalıdır” denildi. (anka)