MB 'Görünüm iyi' dedi, faizi artırmadı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dün yaptığı aylık olağan toplantısında kısa vadeli faiz oranlarında değişiklik yapılmamasını kararlaştırdı.

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dün yaptığı aylık olağan toplantısında kısa vadeli faiz oranlarında değişiklik yapılmamasını kararlaştırdı. Para Politikası Kurulu dün Güven Sak'ın görevinin sona ermesi nedeniyle beş kişi ile toplandı. Kurul, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında yapılan toplantıda, kısa vadeli faiz oranlarının değiştirmedi ve gecelik faizin yüzde 17.50 olarak uygulanmasına devam edilmesi kararı verdi.
Yapılan açıklamada, verilerin enflasyon görünümündeki kısmi iyileşmenin sürdüğü, iç talebe ilişkin göstergelerin dikkate değer bir yavaşlamaya işaret ettiği, dış talebin ise göreli olarak güçlü seyrettiği belirtildi. Açıklamada, orta vadeli enflasyon beklentilerinin henüz hedeflerle uyumlu düzeylere ulaşmadığı ve küresel ekonomideki veri akısına paralel olarak gerek emtia fiyatları gerekse uluslararası likidite koşullarına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğine dikkat çekildi.
'İhtiyata devam' kararı
Orta vadeli perspektifte ihtiyatlı olunması gerektiğini de vurgulayan Kurul 2007 sonunda hedefe yakınsanabilmesi için temkinli duruşun bir süre devam etmesinin değerlendirmesini yaptı. Kurul'un, önümüzdeki aylarda, kısa vadeli faizlerin Merkez Bankası'nın borçlanma faizi düzeyinde oluşacağını öngördüğü vurgulanırken, Merkez Bankası'nın orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz yönde etkileyecek gelişmelerin gözlenmesi halinde, ek parasal sıkılaştırmaya gitmekten kaçınmayacağı yinelendi.
Bu arada gösterge tahvilinde faiz günde yüzde 22.16 ile üç ayın zirvesine çıkarken kapanışı yüzde 21.88'den oldu. Reel faizin yüzde 13.6 ile 2004'te AB'den tarih almasından önceki seviyeye çıktığına dikkat çeken bir bankacı, "Faizin bu seviyede kalması mümkün değil" dedi.
İhaleye ilgi azdı
Hazine, dün gerçekleştirdiği ihalelerle net 1.28 milyar YTL, ihale öncesi satışlarla birlikte 3.04 milyar YTL borçlandı. Bu tutar bugün yapılacak 6.72 milyar YTL'lik itfanın altında kaldı. İhalelerde 7 Kasım 2007 vadeli tahvilde ortalama yüzde 21.79 ile net satış 1.04 milyar YTL oldu. İhaleye 2.957.3 milyon YTL teklif geldi. Diğer ihalede Hazine altıncı defa ihraç ettiği sabit kuponlu 19 Ocak 2011 vadeli tahvilde yüzde 20.80 ortalama ile 234.2 milyon YTL net borçlanma yaptı. İhaleye katılımın düşük kalmasında Hazine'nin talep görmeyecek vadelere ihale açmasının etkili olduğu belirtildi.