MB: İkinci çeyrekte toparlanma son çeyrekte büyüme başlar

MB: İkinci çeyrekte toparlanma son çeyrekte büyüme başlar
MB: İkinci çeyrekte toparlanma son çeyrekte büyüme başlar

Ahmet Nakkaş, Halit Narin, İsmail Gülle, Hikmet Tanrıverdi ve Burhan Göklemez (soldan sağa) 2.Uluslararası İstanbul Moda, Tekstil&Hazır Giyim Konferansı ve Sergisi?nin açılışında bir araya geldi.

Yılın ikinci çeyreğinden itibaren ekonomide sınırlı bir toparlanmanın başlayabileceğini söyleyen MB Başkan Yardımcısı Burhan Göklemez, 'Son çeyrekte büyümenin tekrar pozitif rakamlara geçebileceği düşünülüyor' dedi

İSTANBUL - Merkez Bankası  (MB) Başkan Yardımcısı Burhan Göklemez, “Yılın ikinci çeyreğinden itibaren ekonomide sınırlı bir toparlanmanın başlayabileceği ve son çeyrekte büyümenin tekrar pozitif rakamlara geçebileceği düşünülmektedir” dedi.
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İstanbul Moda, Tekstil & Hazır Giyim Konferansı ve Sergisi’nin (Bridges Of Fashion İstanbul) açılışında konuşan Göklemez, global krizde Türkiye’nin risk primindeki notunun düşük olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. 

İhracat artıyor
Göklemez, Türkiye’nin hem döviz hem de sermaye piyasalarındaki oynaklığının diğer ülkelere kıyasla daha sınırlı gerçekleştiğinin de görüldüğünü vurguladı. Son iki ayda hazır giyim ve tekstil sektörünün toplam ihracatının toplam ithalatından üç kat fazla olduğuna işaret eden Göklemez, bu iki sektörde dış ticaret fazlası verildiğini bildirdi.
Göklemez, geçen yılın ikinci yarısında enflasyonist baskıların, yerini deflasyonist kaygılara bırakması ve milli gelirin azalma eğilimine girmesiyle birlikte Merkez Bankası’nın faizlerinde indirim sürecini başlattığını anımsatarak, faiz indirimlerinin aşırı dalgalanmaların şiddetini hafifletmesine yardımcı olduğunu söyledi.
Türk Eximbank aracılığıyla bu yılın ilk dört ayında kullandırılan kredilerin miktarının 550 milyon dolar seviyesine ulaştığını bildiren Göklemez, 2009 yılı öngörülerine de değinerek, şunları kaydetti: “Nisan ayında yayımladığımız enflasyon raporunda açıkladığımız tahminler, 2009 yılı boyunca ölçülü faiz indirimlerinin devam edeceği varsayımı altında enflasyonun 2009 yılı sonunda orta noktası yüzde 5.2 olmak üzere yüzde 3.9 ile yüzde 6.5 arasında gerçekleşeceğini öngörmektedir. 2010 ve 2011 yılları için enflasyon tahminlerinin orta noktası ise sırasıyla yüzde 4.5 ve yüzde 4.2’dir. Son dönemde politika faizlerindeki indirimler ve alınan mali tedbirler sonrasında yılın ikinci çeyreğinden itibaren ekonomide sınırlı bir toparlanmanın başlayabileceği ve son çeyrekte büyümenin tekrar pozitif rakamlara geçebileceği düşünülmektedir.”
Burhan Göklemez, öncü göstergelerin gelecek üç aya ilişkin sipariş beklentilerinde göreli iyileşmeye ve ihracat performansında yılın ikinci çeyreğinden itibaren sınırlı bir toparlanmaya işaret ettiğini vurgulayarak, bununla birlikte küresel ekonominin mevcut görünümü temel alındığında önümüzdeki dönemde dış finansmana erişim imkânlarının bir müddet daha sınırlı kalacağı, iktisadi birimlerin temkinli davranışlarını devam ettireceği ve kısa vadede toplam talepte belirgin bir ivmelenme yaşanmayacağının öngörüldüğünü söyledi. 

Enflasyon kurbanı
Konferanstan konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı (TOBB) Halim Mete de taksit ve hazır giyimi Türkiye’nin gözden çıkarmasının mümkün olmadığını söyledi. Türk tekstil ve hazır giyiminin özellikle Çin’den kaynaklanan haksız rekabette bile ayakta durmayı başardığına işaret eden Mete, “Girdi maliyetlerinin rekabet edilen ülkelerin seviyesine çekilmesi durumunda Türkiye’nin bu sektörden daha çok ekmek yiyeceği ortadadır” dedi.
Krizde sektörün önüne yeni yol haritası konması gerektiğini söyleyen Mete, moda, tekstil ve hazır giyimi büyük bir değer haline getirmenin yolunun markalaşmadan geçtiğini kaydetti.
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi de son üç yıldır dövizin düştüğünü ifade ederek, “Doların 1.15’lere düştüğü günler oldu. O gün tedbirlerimizi almadık. İhracatçılar için dolarda 1.60, avroda 2.10 yaşam sınırıdır. Bunun dışındakiler çok ciddi düşüş getirir” dedi. Tekstil sektöründe geçen mayıs ayından şubat ayına kadar istihdam kaybının yüzde 20.5, kaydını sildiren firma oranının yüzde 16.8 olduğunu belirten Tanrıverdi, Türk ihracatçısının enflasyona kurban edildiğini, enflasyonu düşürmek için ihracatçının kaderiyle oynandığını söyledi.
Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ve Uluslararası Tekstil Sanayicileri Federasyonu  Başkanı Halit Narin, bankaların Hazine bonosundan yüzde 10’dan fazla faiz aldığını savunarak, “Merkez Bankası bizim kullanacağımız paraya niye ortak oluyor?” dedi. Narin, krize ilişkin olarak da “Herkes dibi merak ediyor.  Sanayide ve ekonomide dibi bulmak ancak çalışmakla üretmekle olur” diye konuştu. (aa)

‘Refah üreterek olur’
2. Uluslararası İstanbul Moda, Tekstil & Hazır Giyim Konferansı’nın açılışında konuşan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ahmet Nakkaş toplumları refaha, al-sat değil alınteri ile ürettiklerinin kavuşturduğunu belirtti.
Nakkaş, “Emek olmayan yerde kazançtan söz edilemez. Emeksiz edilen kazancın, bilginin içi boştur. Bugün dünyada yaşanan hadise bunun en büyük ispatıdır. Kaynak ve değerlerimizi doğru yönlendirmemiz gereken bir dönemdir. Dış güdümlü plan ve programlarla değil ulusal menfaatlere uygun programlarla sonuca gidilmelidir” diye konuştu. Bu dönemde hükümetin tüm programlarının ekonomik programdan çıkması gerektiğini ifade eden Nakkaş, ülkenin bağımsızlığının buna bağlı olduğunu anlattı.