'MB prostatlı gibi davranmamalı'

Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nı (MB) eleştirerek "Merkez Bankası'nın dövize müdahale konusunda prostatlı gibi davranmaması lazım" dedi.

ANKARA - Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nı (MB) eleştirerek "Merkez Bankası'nın dövize müdahale konusunda prostatlı gibi davranmaması lazım" dedi. Proaktif davrandığını öne süren Merkez Bankası'nı piyasalara müdahalede gecikmekle eleştiren Çağlayan, "Merkez Bankası olayların önünde koşan bir yapıya sahip olmalı. Bankanın son iki günde yapmış olduğu müdahaleler aslında geç kalınmış bir karardır" dedi.
Çağlayan, varolan bir yangının 'tükürük ve bahçe hortumu' yerine 'itfaiye hortumu' ile söndürülebileceğini anlattı. İlginç bir benzetmede de bulunan Çağlayan, "Merkez Bankası'nın dövize müdahale konusunda prostatlı gibi davranmaması lazım. Meselenin üzerine gidiyorsa tam gidecek ve yangını kontrol altına alacak. Çünkü en kötü şey belirsizliktir. Merkez Bankası belirsizlik ortamında mutlaka olayların önünde koşan yapıya sahip olmalıdır. Geçmiş yönetimin bıraktığı bombaydı, patladı" dedi. Çağlayan sözlerini "Her 15 saniyede bir insan işsizler ordusuna katılıyor" diyerek tamamlandı.