MB: Vergi indirimi gitti enflasyon yükseldi ama düşüşün ardı kesilmedi

MB: Vergi indirimi gitti enflasyon yükseldi ama düşüşün ardı kesilmedi
MB: Vergi indirimi gitti enflasyon yükseldi ama düşüşün ardı kesilmedi

Başkan Durmuş Yılmaz hafta içinde raporu açıklamıştı.

İSTANBUL- Merkez Bankası (MB), temmuz ayında tüketici fiyat endeksinde ve çekirdek enflasyon göstergelerindeki artışın geçici olduğunu açıkladı. Banka bu gelişmede giyim sektöründe mevsimsel fiyat azalışlarının geçen yıla kıyasla sınırlı kalması ve dayanıklı tüketim mallarındaki vergi indirimlerinin kısmen geri alınmasının etkili olduğunu açıkladı.
Hizmet grubunun yıllık fiyat artışının gerilemeye devam ettiğini belirten Banka açıklamasında “Önümüzdeki aylarda baz etkisi nedeniyle enflasyonda sınırlı yükselişler görülse de, temel enflasyon göstergelerinin düşük düzeyini koruyacağı tahmin edilmekte” denildi. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz imzalı bankanın Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri değerlendirmesi açıklandı. Temmuzda TÜFE’nin yüzde 0.25 arttığı yıllık enflasyonun yüzde 5.39’a düşerken temel (çekirdek) enflasyon göstergelerinin yükseldiğinin anımsatıldığı açıklamada, “Giyim sektöründe mevsimsel fiyat azalışlarının geçen yıla kıyasla sınırlı kalması ve dayanıklı tüketim mallarındaki vergi indirimlerinin kısmen geri alınması, temel enflasyon göstergelerinin yükselmesinde belirleyici olmuştur. Nitekim, bu etkilerden arındırıldığında yakın dönemde enflasyon göstergelerinin ana eğiliminin oldukça düşük seyrettiği görülmektedir. 

Kiranın artış hızı düştü
Kiranın yıllık artışındaki istikrarlı gerilemenin devam ettiği, böylelikle, son bir yılda kira yıllık enflasyonundaki gerilemenin 5.64 puana ulaştığının belirtildiği açıklamada, temmuzda zorunlu trafik sigortası ile noter ücretlerinde yüksek oranlı artışlar gözlendiğinin altı çizildi. Temmuzda akaryakıt fiyatlarının, EPDK’nın başlattığı tavan fiyat uygulaması ve maktu ÖTV tutarı ve uluslararası fiyatlardaki artışlarla beraber dalgalandığına vurgu yapan banka şu noktalara dikkat çekti:
“Enerji ve gıda dışı mal grubunda yıllık enflasyon temmuzda yüzde 4.79’a ulaştı. Bunda, vergideki değişimler etkili oldu. Tütün ürünlerindeki asgari maktu vergi tutarındaki düzenlemenin ve dayanıklı tüketim mallarındaki vergi indirimlerinin kısmen geri alınmasının temmuz enflasyonuna etkisi 0.7 puan olmuştur. Giyimde ise, sezon indirimlerinin erkene alınmasının da etkisiyle, fiyat indirimleri bir önceki yıla kıyasla daha düşük bir oranda gerçekleşmiştir.”
Dayanıklı mal (altın hariç) grubu fiyatlarının temmuzda, bazı ürünlerde vergi oranlarının kademeli olarak eski seviyesine çekilmesinin etkisiyle, beklentiler doğrultusunda yüzde 2.09 arttığına değinilen açıklamada, “Vergideki değişimlerin dayanıklı mal grubu fiyatlarını ekim ayında da artırıcı yönde etkileyeceği not edilmelidir” denildi. ((Radikal)