'MB zarar görüyor'

Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley yayınladığı 'Merkez Bankasını Siyasallaştırmak' başlıklı raporda, TC Merkez Bankası Başkanlığına atama sürecinin politik bir çekişmeye dönüşerek kurumun kredibilitesine zarar verdiğini belirtti.

İSTANBUL - Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley yayınladığı 'Merkez Bankasını Siyasallaştırmak' başlıklı raporda, TC Merkez Bankası Başkanlığına atama sürecinin politik bir çekişmeye dönüşerek kurumun kredibilitesine zarar verdiğini belirtti. Raporda gelişmelerin hükümetin Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konusundaki sadakatinin de sorgulanmasına neden olduğu ifade edildi. Raporda şu görüşlere yer verildi:
"Bütün hükümetlerin bürokrat ataması yapması en demokratik haklarıdır. Ancak Merkez Bankası'nın başkanı herhangi bir bürokrat değildir. Politikacılarla Merkez Bankası arasındaki mesafe özellikle kurumsal kredibilite ve şeffaflık konusunda daha hayli yol alması gereken bir ülkede dar bir çerçeveyle sınırlandırılmamalıdır. Hükümete 'çok yakın' olarak algılanacak bir kişinin buraya atanması, hedeflere ilişkin piyasa beklentileri bozar.'