Mecl is'te maraton bütçeyle başlayacak

Mecl is'te maraton bütçeyle başlayacak
Mecl is'te maraton bütçeyle başlayacak
TBMM'de, 2011 Mali yılı bütçesi nedeniyle yaklaşık bir ay sürecek maraton, 26 Ekim Salı günü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapacağı sunumla başlayacak.


ANKARA - TBMM ’de, 2011 Mali yılı bütçesi nedeniyle yaklaşık bir ay sürecek maraton, 26 Ekim Salı günü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapacağı sunumla başlayacak. Bütçe maratonu komisyonda, 1 Kasım Pazartesi günü TBMM, Sayıştay, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bağlı kurumların bütçelerinin görüşülmesiyle devam edecek. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri 12 Ekim-22 Ekim arasındaki 10 günlük aranın ardından 26 Kasım Cuma günü sona erecek.

Meclis Genel Kurulu’nun bu haftaki gündem maddesini ise yine iktidarla muhalefet arasında tartışmalara yol açan Sayıştay Kanunu Teklifi oluşturacak.

TBMM yoğun bir haftaya daha başlıyor. 2011 Mali yılı bütçesinin görüşmeleri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 26 Ekim Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapacağı sunumla başlayacak. Ardından komisyonda görüşmeler 1 Kasım Pazartesi günü başlayacak. Komisyon görüşmelerini ise 26 Kasım Cuma günü sona erdirecek. Bütçe ardından da Genel Kurul’un gündemini oluşturacak. Bütçe görüşmelerine 12 Ekim-22 Ekim arasında ise Kurban Bayramı arası verilecek.

SAYIŞTAY TEKLİFİNE DEVAM
Bu hafta Meclis Genel Kurulu’nun gündemini ise iki haftadır ele alınan Sayıştay Kanun Teklifi oluşturacak. Teklife göre Sayıştay yerindelik denetimi yapamayacak, idarenin takdir yetkisini sınırlayacak veya ortadan kaldıracak karar alamayacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu bünyesinde kurulacak kamu hesapları alt komisyonu, kamu kaynağını elde etmeleri ve kullanmalarına yönelik Mali yıl içindeki gerçekleşmeleri izleyecek ve değerlendirecek. Kamu idarelerinin düzenlilik ve performans denetimleri sonucunda denetim grup başkanlıklarınca düzenlenen raporlar, idareler itibariyle birleştirilecek ve bir örneği Sayıştay Başkanlığınca ilgili kamu idaresine gönderilecek.

KOMİSYONLARIN GÜNDEMİ
Bu hafta komisyonların gündemi de yoğun olacak. TBMM Çevre Komisyonu, ikili anlaşmalara ilişkin 6 kanun tasarısını 27 Ekim’de görüşecek. TBMM KİT Komisyonu’nda ise denetimler Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Karadeniz Bakır İşletmeleri AŞ'nin yanı sıra Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol işletmeleri AŞ (TTA), Sigara Sanayi İşletmeleri ve Ticaret AŞ ile Sigara Pazarlama ve Dağıtım AŞ ile devam edecek.(ANKA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Ankara

  ,

  Cunda