Meclis çalışanları ne kadar maaş alıyor?

Meclis çalışanları ne kadar maaş alıyor?
Meclis çalışanları ne kadar maaş alıyor?
Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, Meclis'te çalışan personelin maaşlarına ilişkin skalaları ve aldıkları net maaşları açıkladı.

Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, Meclis’te çalışan personelin maaşlarına ilişkin skalaları ve aldıkları net maaşları açıkladı.

Meclis’in yeni teşkilat yasasıyla danışman maaşları 4 bin 60, sekreter maaşı 3 bin 566, şoför maaşı da 3 bin 87 TL olmuştu. Yükselen bu maaşlar diğer kamu kurumlarında tartışma konusu olurken, aynı teşkilat yasasıyla siyasi parti grupları ile diğer birimlerde çalışan personelin maaşları arasında uçurum oluştuğu ortaya çıktı.

Parti gruplarında çalışan ilkokul mezunu hizmetlinin maaşı net 3.890 TL oldu. Meclis’te diğer birimlerde aynı işi yapan hizmetliler ise 2.637 TL alıyor.

Meclis’in siyasi gruplarında görev alan hizmetliler, daire başkan ve yardımcılarından sonra geliyor, şefleri bile geçiyor. Sağlam’ın verdiği bilgiye göre TBMM ’de norm kadro çalışması sonucunda 1502 fazla personel tespit edildi. Bu çalışmadan sonra da 703’ü kadrolu 64’ü geçici personel olmak üzere 767 kişi emekli oldu.

Sağlam norm fazlası personelin başka kurumlara gönderilmeyeceğini de, “Norm fazlası görülen personelin kurum dışına gönderilmesi yönünde başkanlık divanının herhangi bir kararı mevcut değildir” sözleriyle açıkladı.

Sağlam’ın verdiği bilgiye göre; milletvekilleriyle toplam 507 danışman, 509 ikinci danışman ve 501 yardımcı personel çalışıyor. Siyasi Parti gruplarında ise toplam 122 büro görevlisi, 34 de danışman görev yapıyor. (Star)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Kamu

  ,

  Star

  ,

  Daire

  ,

  Parti

  ,

  emekli

  ,

  personel

  ,

  başkan

  ,

  kurum

  ,

  siyasi

  http://www.radikal.com.tr/109499910949995

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hepsi zaten torpilli. nereye gönderecekler. kendileri aldı zaten - demlicay2011

  bunun adına adaletli kalkınma diyorlar. gerçi önceden de öyleydi. bir partiye yamamak yanlış olur. bu tbmm sinin en doğal huyu. al yedir. battığınızı görmek beni memnun edecektir. böyle yükseleceksek istemem. insanlık dışılığın ve hakksızlığın dünyanın başına bela olmasını istemem. özeleştiri yapmak yararlı bir şeydir. gerçekleri kabul etmek hastalığı bulmak. bir başlangıçtır. iftira çamur ve hakaret değildir.

  3 kuruş meselesi.. - Sinan Devrim

  Eh memlekette 3 kuruşa talim eden emekçi ve emeklilere duyurulur.20 milyonsunuz ama hala kendi iktidarınızı seçemediniz.

  AKP nin huyu bu... - Burak1978

  Demek ki neymiş efendim büyüyünce çocuklarımıza meclise kapak atması öğretilmeliymiş.Nasıl uçurum ama sokakta ki memur ile meclis deki memur arasında demek ki zeka farkı var.Bu bir skandaldır..

  utanmazlar - kemal.özg.

  Aldığı ücretle sürünen milyonlarca asgari ücretli emekçi,emekli,memurlar ile dul ve yetimler hala AKP dediklerine göre yetmez ama evet.daha fazla arttırın.

  Alta Kalanın Canı Çıksın! - Adrenalin81

  Taşradaki Memurlar suçu ne? onlar farklı bir ülkeye mi hizmet ediyor? 1 yüksek okul, 1 üniversite olmak üzere 2 üniversite bitirip günde 8 saat evrakların arasında, klimasız bir odada, arşivde canı çıkan memurların aldığı maaş:1850 TL, onu da geçin üniversite mezunu 30 Yıllık Öğretmen bile mecliste çalışan bir hizmetli kadar maaş alamıyor.