Meclis ilaçtan her ay 1 trilyon tasarruf yapıyor

TBMM Başkanı Bülent Arınç Meclis'te yıllık 50 trilyon lira olan sağlık harcamasının 'kara delik' olduğunu, Tedavi Yönetmeliği'ndeki değişiklikle sağlık harcamalarından 8.5 trilyon tasarruf edildiğini söyledi.

ANKARA - TBMM Başkanı Bülent Arınç Meclis'te yıllık 50 trilyon lira olan sağlık harcamasının 'kara delik' olduğunu, Tedavi Yönetmeliği'ndeki değişiklikle sağlık harcamalarından 8.5 trilyon tasarruf edildiğini söyledi. Güven Hastanesi'nin 30. kuruluş yıldönümü dolayısıyla gerçekleşen ve sağlık sisteminin tartışıldığı toplantıda konuşan Arınç, ocaktan bu yana her ay 1 trilyon daha az ilaç alımı yapıldığını, ilaçta yüzde 50 tasarruf yapıldığını açıkladı.
CHP lideri Deniz Baykal da, sağlık hizmetlerinin temel ahlak anlayışı ve etik kurallar unutulmadan verilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'deki sağlık harcamalarının küçümsenmeyecek rakamlarda olduğunu belirten Baykal, gayrisafi milli hasılanın yüzde 7'sinin sağlık harcamalarına ayrıldığını ve bu rakamın İngiltere'de yüzde 7.5, ABD'de 13.5 olduğuna işaret etti.
Bu arada Hizmet-İş Sendikası'nca düzenlenen 'Yerel Yönetimlerin Yeniden Yapılandırılması ve Yerel Yönetimlerde Özelleştirme' konferansında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 800 milyon dolarlık IMF kredisinin onayı için iki önkoşuldan biri olan sosyal güvenlik reformu için umutlu olduğunu vurguladı.
'Çankaya da, Çekerek de eşit'
Başesgioğlu, Meclis Sağlık Komisyonu'nun gündemindeki tasarının muhtemelen gelecek hafta Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacağını, yasanın Meclis tatile girmeden önce çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Başesgioğlu, dünyada sağlık hizmeti finansmanını tam çözebilmiş bir ülke olmadığını hatırlattı. Başesgioğlu, "Ankara'nın Çankaya'sı ve Yozgat'ın Çekerek'inde sağlık hizmeti alımı eşit şartlarda olacaktır" dedi.