Meclis 'kart'ı konuşuyor

Kredi kartı borcu yüzünden intihar olaylarının devam etmesi, TBMM'de kredi kartı borçlarına ilişkin yeni çözüm arayışlarını gündeme getirdi.

ANKARA - Kredi kartı borcu yüzünden intihar olaylarının devam etmesi, TBMM'de kredi kartı borçlarına ilişkin yeni çözüm arayışlarını gündeme getirdi. AKP ve CHP milletvekilleri, borçlara uygulanacak faizler ve yeniden yapılandırılacak borçların ödeme süresinde değişiklik hazırlığına girdi. Başbakan Tayyip Erdoğan, icralık borca uygulanması düşünülen yüzde 22'lik faizi yüksek buldu. Mehmet Tunaboylu adlı vatandaş, CHP grubunda "İkinci intihar ben olacağım, ailecek kendimizi yakacağız" diye bağırdı.
CHP lideri Deniz Baykal TBMM'de görevli polisin intiharını 'onur intiharı' olarak nitelerken, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de düzenlemelerle ilgili Bankalar Birliği'nin görüşünün alınması gerektiğini söyledi.
TBMM'de bir polis memurunun geçen pazar intihar etmesi nedeniyle dün kulislerde ve grup toplantılarında kredi kartı borçlarına çözüm getirilmesi konusu konuşuldu. AKP'li Sanayi Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, birikmiş kredi kartı borçlarına, icra takibine geçilen tarihteki faiz, ceza, avukatlık ücreti, icra masraflarını içeren anaparaya uygulanması öngörülen yıllık yüzde 22 faiz oranının aşağı çekilmesi, 12 aylık taksit süresinin artırılmasına dönük çalışma yaptıklarını söyledi.
'Faizler sıfırlanamaz'
AKP'li Sabri Varan grubun basına kapalı toplantısında yüzde 22'lik oranın sıfır olarak uygulanması gerektiğini savunarak, "Eski borçların silinmesi mümkün değil mi" dedi. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, faizin silinmesini doğru bulmadığını belirterek, "Ben bankaların alacaklarını nasıl silerim? Öyle şey olur mu? Herkes ayağını yorganına göre uzatsın" dedi. Erdoğan, icraya verilmiş borçlara uygulanması öngörülen yıllık yüzde 22'lik faizin aşağı çekilmesi hususunda bir çalışma yapılmasını istedi. Erdoğan, kredi kartı borçları yüzünden üzücü olayla yaşandığını vurgularken, Genel Kurul'da bulunan ve yarın görüşülmesi planlanan tasarının sıkıntıları büyük ölçüde gidereceğine inandığını belirtti. SSK ve Bağ-Kur prim borçlarını da yeniden yapılandırdıklarını anımsatan Erdoğan, "Halka sesleniyorum; bazı alışkanlıkların giderilmesini halkımızdan bekliyoruz. 'Nasıl olsa yasa çıkar bu işi rahatlıkla atlatırız' mantığı var. Bu adımlar nihai adımlardır. Raftaki tozlu dosyaları kaldırmak için bu adımları atıyoruz" diye konuştu.
Tüzmen tüketiciyi uyardı
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ölçüsüz kredi kartı kullanımını eleştirerek, herkesin ayağını yorganına göre uzatması gerektiğini belirtti. Tasarruf bir kenara bırakılıp aşırı tüketime yönelinmesinin ekonomi dengelerini sıkıntıya sokacağını belinten Tüzmen, herkese ödeme gücüne göre limit verilmesi gerektiğini vurguladı.
'TBB'nin görüşü alınmalı'
Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de grup toplantısının basına kapalı bölümünde Meclis gündemindeki tasarıyla ilgili bilgi verdi. Şener, kredi kartı özel hukuk sözleşme hükümlerine tabi olduğu için müdahale edilmesini doğru bulmadığını belirtirken, faiz indirimi ve taksit sayısının artırılması hususlarında Türkiye Bankalar Birliği'nin görüşünün alınması gerektiğini söyledi.
İntihar tehdidi
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da grup toplantısındaki konuşmasında kredi kartı sorunu üzerinde durdu. Baykal bir polis memurunun Meclis çatısı altında kredi kartı borcu nedeniyle intihar ettiğini söyleyince eşiyle birlikte dinleyiciler arasında bulunan 60 yaşlarındaki Mehmet Tunaboylu adlı bir yurttaş ayağa kalkarak, "İkinci intihar ben olacağım sayın Baykal, ailece kendimizi yakacağız" diye bağırdı. 7 bin 500 YTL kredi kartı borcu olduğu öğrenilen Tunaboylu, Baykal'ın uyarılarına rağmen güvenlik görevlilerince salon dışına çıkarıldı. Baykal konuşmasında, 200 bin polisin 50 bininin haciz altında olduğunu, yeni yasanın soruna çözüm getirmediğini, öngörülen yüzde 22'lik faizin bir zulüm olduğunu söyledi. Baykal, "Bankacılığa saygılıyız ama insan da önemli" dedi.
CHP'li Sanayi Komisyonu üyesi Hasan Ören, yıllarca yüksek faiz ile ödenemez duruma gelmiş borca yeniden yüzde 22 oranında faiz uygulamanın sorunun katlanarak büyümesine yol açtığını ifade ederek, borcun reel faiz dikkate alınarak yeniden hesaplanması gerektiğini söyledi.
CHP'li Tacidar Seyhan da tasarı üzerinde beş ayrı değişiklik önergesi hazırladıklarını anlattı. Borcun ödenmesi için tanınan 12 aylık sürenin çok kısa olduğunu belirten Seyhan, borç miktarının büyüklüğüne göre sürenin 24-36 ay olarak belirlenmesini önerdiklerini ifade etti. Tacidar Seyhan, çıkarılan yasanın faiz hükümleriyle ilgili üç ay, kredi kartı limitiyle ilgili bir yıl olarak tanınan uyum süresinin uzun olduğunu, sürelerin daha erkene alınmasını istediklerini söyledi.