Meclis zamanla yarışıyor

Meclis, stand-by anlaşmasının birinci gözden geçirmesinin tamamlanabilmesi için IMF'nin koşul olarak öne sürdüğü Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bankacılık Kanunu tasarılarını 1 Temmuz'a yetiştirebilmek için zamanla yarışıyor.

ANKARA - Meclis, stand-by anlaşmasının birinci gözden geçirmesinin tamamlanabilmesi için IMF'nin koşul olarak öne sürdüğü Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bankacılık Kanunu tasarılarını 1 Temmuz'a yetiştirebilmek için zamanla yarışıyor.
Sağlık Komisyonu'ndaki görüşmeleri tamamlanan sosyal güvenlik tasarısının, esas komisyon olan Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmesine çarşamba günü başlanacak. Plan Bütçe Komisyonu'nun sosyal güvenlik tasarısının geneli üzerindeki görüşmeyi tamamlamasının ardından alt komisyona havale etmesi bekleniyor. Geçici maddeleriyle birlikte 196 maddeden oluşan Bankacılık Kanunu tasarısının alt komisyondaki görüşmelerinde 150 madde görüşülebildi. Komisyon bugün toplanarak görüşmeler bitinceye kadar çalışmayı hedefliyor ancak önceki görüşmelerde en sona bırakılan 30 dolayında daha maddenin görüşülmesi gerekiyor. Alt komisyonun Bankacılık Kanunu üzerindeki görüşmelerini bugün tamamlaması durumunda, sosyal güvenlik tasarısının görüşmeleri alt komisyonda devam ederken Plan Bütçe Komisyonu'nda da bankacılık görüşülecek.
AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, cumartesi-pazar çalışması yapılarak her iki tasarının komisyonlardaki görüşmeleri tamamlanırsa, Genel Kurul'daki görüşmelerinin bir hafta içerisinde tamamlanacağını söyledi. Kapusuz, bunun için Meclis'in gelecek hafta pazartesi günü toplanarak hafta boyunca geceli gündüzlü çalışacağını kaydetti.
RTÜK oylaması bugün
Bugün RTÜK'e üye seçimiyle ilgili Anayasa değişikliğinin ikinci tur oylamasının ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile Kalkınma Ajanslarına dair tasarıların görüşüleceğini bildiren Kapusuz, hafta içerisinde görüşülecek tasarılarla ilgili olarak CHP Grubu ile görüşeceklerini belirtti. Görüşülmesi gereken yasalar arasında İstatistik Kanunu, Belediye Kanunu gibi yasaların da bulunduğunu ifade eden Kapusuz, bu hafta cuma, cumartesi günleri de çalışabileceklerini söyledi.
'Dünyanın sonu değil'
Uluslararası Para Fonu taahhütleri içerisinde yer alan tasarıların görüşülememesi halinde ne olacağının sorulması üzerine Salih Kapusuz, tasarının haftalardır alt komisyonlarda tüm yönleriyle görüşüldüğünü, büyük ölçüde uzlaşmayla tamamlandığını belirtti. Bu nedenle komisyon ve Genel Kurul görüşmelerinin hızla tamamlanacağı beklentisinde olduklarını kaydeden Kapusuz, bütün bu çabalara rağmen yasalar çıkartılamazsa dünyanın sonu olmayacağını ifade etti.