Meclis'te cep mesajı gerginliği

TBMM'deki bütçe görüşmelerinde bir vatandaştan CHP'li Muharrem İnce'ye geldiği belirtilen telefon mesajı Meclis'i gerdi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan kürsüde konuşurken ayağa kalkan İnce'nin, "Vatandaş, 'Bakan alnım açık diyor.

ANKARA - TBMM'deki bütçe görüşmelerinde bir vatandaştan CHP'li Muharrem İnce'ye geldiği belirtilen telefon mesajı Meclis'i gerdi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan kürsüde konuşurken ayağa kalkan İnce'nin, "Vatandaş, 'Bakan alnım açık diyor. O alna tokat vursam suç olur mu?' diye soruyor" şeklinde laf atması üzerine, tartışmalar yaşandı. TBMM Genel Kurulu'nda Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın bütçe görüşmelerinde ilk tartışma, Unakıtan'ın CHP'lilerin konuşması sırasında Genel Kurul dışına çıkması üzerine yaşandı. Tartışmaların ardından Unakıtan'ın salona girmesiyle ilk tartışma yatıştı. Unakıtan, Almanya'da vergiler artırılırken, Türkiye'de vergilerin düşürüldüğünü savunarak, "AKP sayesinde Türkiye nereden nereye geldi" diye konuştu.
CHP'li Muharrem İnce'nin, Galataport ihalesini kazanan Ofer ile konuşup konuşmadığına ilişkin laf atması üzerine de Unakıtan, "Konuştum tabii, ne var? Sana mı soracağım? Gelenle de konuşurum, gidenle de konuşurum" dedi. Unakıtan, oğlunun mısır ithal edip, TMO'ya sattığı yolundaki iddiaları ise "Tenkit etmek başka, iftira başka. Oğlumun yüz binlerce tavuğu olduğu doğru, ancak iddialar külliyen yalan" diye yanıtladı. Eşi Ahsen Unakıtan'ın kendisine tahsis edilen araçla kaza yaptığına ilişkin soruya ise Unakıtan, "Eşime araba kullandırtmıyorum" karşılığını verdi.