Meclis'te IMF sıkıntısı var

Meclis'in 1 Temmuz'da tatile girmesini hedefleyen AKP'yi, IMF yasaları telaşı aldı. IMF ile hükümet arasında varıldığı öne sürülen anlaşma dolayısıyla bankalar ve sosyal güvenlik reformu yasa tasarılarının yasalaşmasının önümüzdeki yıla kalabileceği iddia edildi.

ANKARA - Meclis'in 1 Temmuz'da tatile girmesini hedefleyen AKP'yi, IMF yasaları telaşı aldı. IMF ile hükümet arasında varıldığı öne sürülen anlaşma dolayısıyla bankalar ve sosyal güvenlik reformu yasa tasarılarının yasalaşmasının önümüzdeki yıla kalabileceği iddia edildi. Ancak bu iddia Hazine kaynakları tarafından doğrulanmadı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili AKP'li Mehmet Altan Karapaşaoğlu, dün gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye ile IMF arasında imzalanan niyet mektubunda 1 Temmuz'a kadar çıkarılması taahhüt edilen Bankacılık Yasası ve Sosyal Güvenlik Reformu Yasası'nın önümüzdeki yasama dönemine kaldığının mesajını verdi. Altan Karapaşaoğlu, "IMF ile anlaştık. Şu an için iki yasanın komisyonlardan geçmesi yeterli görülüyor" dedi. Ancak Hazine kaynakları ise bunu doğrulamayarak, "Böyle bir anlaşma yok, yasaların çıkmasını bekliyoruz" dedi.
Af tasarısı görüşülmedi
IMF ile böyle bir anlaşmanın olmaması halinde Meclis 1 Temmuz'da tatile girmeyerek, bir süre daha çalışabilecek. Söz konusu iki tasarı da alt komisyonlarda görüşülüyor. Alt komisyonların bu hafta çalışmalarını bitirmesi, önümüzdeki hafta da tasarıların komisyonlarda ele alınması bekleniyor. Bu arada daha önce planlanmasına rağmen Genel Kurul'da dün Bazı Kamu Alacaklarının Tahsili ve Terkinine Dair Yasa Tasarısı ele alınmadı. Tasarı, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı, yargılandığı hayali ihracat davasından kurtaracağı gerekçesiyle kamuoyunda
'Unakıtan Affı' olarak adlandırılmıştı.