Meclis'te karakter kavgası

TBMM Genel Kurulu'nda dün bütçe görüşmeleri sırasında söz alan ANAP Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan...

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda dün bütçe görüşmeleri sırasında söz alan ANAP Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, ABD ve Avrupa ülkelerinden örnekler vererek pahalı hediye alan ya da etik ilkelere aykırı davranan bakanların istifa ettiklerini söyledi. Bakan Unakıtan'ın oğlunun mısır ticareti, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlunun da gemi ticaretiyle uğraştığına dikkat çeken Özdoğan, "Emri hak vaki olacak hepimiz gideceğiz. Hz. Muhammed'in yasakladığı şekilde çocuklarınız mal edindi. Onlar bu dünyada fındık kırarken siz kabirde topuzları yiyeceksiniz" dedi.
Şahin'e CHP müdahalesi
Bu sözlere tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e CHP'li Bayram Meral laf attı. AKP ve CHP'li milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü. AKP'li kimi milletvekilleri de Anavatan'lı Özdoğan'la tartıştı. Küfürleşmelerin duyulduğu salonda araya giren milletvekilleri ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, tartışmanın kavgaya dönüşmesini engelledi. Tartışma ancak birleşime ara verilerek önlendi.
Bu arada bütçenin maddeleri görüşülürken söz alan Anavatan Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, Unakıtan'ı 'sözlerinin nereye gittiğini bilerek' konuşmaya çağırdı ve "Sayın bakan, geçmişteki özelleştirmellerini eleştiriyor. Sanırım Tofaş'ı kastetti. Bildiğim kadarıyla Tofaş ihalesini Tansu Çiller yapmıştı. Bunda suç gördüyseniz, gönderin Yüce Divan'a. Yoksa niye insanları töhmet altında bırakıyorsunuz?" diye konuştu. Unakıtan'ın 'Baba baba satarım' sözünü anımsatan Sarıbaş, "Baba baba satıp, paşa paşa yemek yok. Sattıklarınızla bu ülkenin borçlarını ödeyeceksiniz" dedi.
Görüşmelerde CHP Konya Milletvekili Atila Kart, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a Albaraka Türk'te yöneticilik yaptığı dönemde 150 milyon dolarlık hayali ihracatla 30 milyon dolar KDV iadesi aldığına ilişkin iddiaları için 'Doğru mu' diye sordu. Kart, rapor hazırlayanlar hakkında işlem yapılıp yapılmadığının da açıklanmasını istedi.
CHP'li Kart, Unakıtan'ın 'Yöneticisiyim' demesine karşın Al Baraka'nın hissedarı olduğunu da belirtti. Kart'ın sürekli aynı soruyu yönelttiğini belirten Unakıtan, "Son kez yanıtlıyorum: Albaraka'nın vergi ile ilgili bir problemi, borcu yoktur" dedi. Unakıtan, Kart'ın 'hayali ihracat ve KDV iadesi' sorusuna da "Bundan dolayı da vergi problemi yoktur. Vergi iadesi alsa borcu çıkardı" dedi.
Unakıtan, Kart'a da, milletvekili olmadan önce Endüstri Holding'in avukatlığını yaptığını anımsatarak "Bana bunu soracağınıza, holding ile ilgili danışmanlığınızı açıklayın" dedi. Kart, Unakıtan'a "Hükümet olarak hakkımdaki iddiaların gereğini yapabilirsiniz ama yapmazsanız sizi müfteri (iftira atan) ilan ediyorum" dedi. Unakıtan'ın cevabı ise "Müfteri lafını aynen iade ediyorum" oldu.
'Siyasi koşullu borç yok'
Unakıtan, Türkiye'nin siyasi koşula bağlı olarak Dubai'den 8 milyar dolar borç almasının söz konusu olmadığını belirtip, "Özelleştirme gelirlerini dış borç ödenmesinde kullanacağız" dedi. Genel Kurul'da soruları da yanıtlayan Unakıtan, Dubai'de Devlet Bakanı Ali Babacan'ın imzaladığı ileri sürülen koşullu sözleşme iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtip, "Böyle bir borç alma söz konusu değil. Böyle bir sözleşme de yürürlükte değildir. Alınmamış paranın nesini soruyorsunuz... TC'nin hiçbir hükümeti siyasi koşullu borç almaz ve almamıştır. Öküz altında buzağı aramayın" diye konuştu.