Meclis'te sahur mesaisi

Ramazanda ağırdan alan milletvekilleri, bayram öncesi yoğun mesai yapacak. Hükümet, SSK ve Bağ-Kur prim affını çıkarmak istiyor. Çalışmalar gerekirse sahura kadar uzayacak.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Ramazan ayı boyunca 'düşük tempo' ile çalışan milletvekilleri, bayram tatili öncesi yoğun mesai yapacak. Hükümet, bayram öncesi SSK ve Bağ-Kur prim affını çıkaracak. Prim affı 31 Mart 2005'ten önceki borçlara uygulanacak.
AKP ile CHP arasında sağlanan uzlaşma nedeniyle Meclis oruç nedeniyle en fazla 17.30'a kadar çalıştı. Ramazan Bayramı öncesi çok sayıda yasal düzenlemeyi Meclis'ten geçirmek isteyen AKP, önümüzdeki hafta 'sahur mesaisi' yapma kararı aldı. Meclis'in cuma, gerekirse de cumartesi günü de çalışması bekleniyor. TBMM Genel Kurulu saat 17.00'de iftar için ara verip 20.00'de tekrar toplanacak. Çalışmalar 24.00'e kadar, gerekirse de sahura kadar sürdürecek.
Görüşülecek yasaların kabulü için nitelikli çoğunluk (330) gerekiyor. Bu nedenle AKP'de sıkı yönetim ilan edildi. Milletvekillerinin yurtdışı ve yurtiçi gezileri iptal edildi. Ancak bu düzenlemelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yurtdışı gezileri nedeniyle Meclis'te olamayacak.
Anayasa oylaması
Meclis'te salı günü iki önemli konu olacak. Genel Kurul'da Anayasa'nın bütçeyi ilgilendiren 5 maddesinde değişiklik yapılmasını öngören AKP'nin teklifinin ilk tur görüşmeleri yapılacak. İkinci tur görüşmelerin cuma ya da cumartesi günü yapılması planlanan Anayasa değişikliklerinin referandumsuz kabul edilmesi için 367 oy gerekiyor. CHP'nin destek vermesi nedeniyle Anayasa değişiklik oylamasında sıkıntı görünmüyor.
Meclis salı günü aynı zamanda özelleştirme tartışmalarına sahne olacak. CHP'nin Başbakan Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında verdiği gensoru önergesinin öngörüşmeleri yapılacak. Gensoru önergesinde, Galataport ve Kuşadası Limanı ihaleleri ile Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin satışında, 'ihaleye fesat karıştırdıkları, görevi kötüye kullandıkları ve kamuyu zarara uğrattıkları' iddia edilmişti. Kuveyt-Yemen gezisi nedeniyle Erdoğan hakkındaki gensoru görüşmelerine katılmayacak. Bu durumunun AKP ile muhalefet partileri arasında yeni bir gerginliğe neden olabileceği kaydediliyor.
Af mesaisi
Meclis, çarşamba ve perşembe günleri ise mesaisini, daha önce IMF'nin itirazları nedeniyle rafa kaldırılan SSK ile Bağ-Kur primlerinin yanı sıra bazı kamu alacaklarına da af getiren düzenlemeye ayıracak. 'Bazı Kamu Alacaklarının Tahsil ve Terkinine İlişkin Kanun Tasarısı'nın bir çok maddesi af öngördüğü için Anayasa uyarınca kabulünde 330 aranacak. Muhalefetin karşı çıkması nedeniyle AKP tam kadro Meclis'te bulunacak.
Tasarının en tartışmalı maddelerinden birini de, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Al Baraka Türk'ün yönetim kurulu üyesi olduğu döneme ilişkin hayali ihracat suçlamalarını da ortadan kaldıracak olan af düzenlemesi oluşturuyor. Tasarı uyarınca; aracılı ihracat işlemlerinde sahte fatura kullanan imalatçı-tedarikçi firmalarla ilgili cezai yaptırım 'aracı ihracatçı firmalara' uygulanmayacak.
Buna göre naylon fatura kullanılarak gerçekleştirilen hayali ihracat işlemlerinde banka, özel finans kurumu gibi aracılar ceza kapsamı dışına çıkacak, sadece imalat ve tedarikçi ihracatçıları sorumlu tutulacak. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunulacak 2006 bütçesi de bu hafta görüşülmeye başlanacak.
Borcu olan için son şans
Tasarıyla SSK'nın 6.3, Bağ-Kur'un 21.5 milyar YTL alacağı yeniden yapılandırma ile tahsil edilmeye çalışılacak. Genel Kurul görüşmelerinde AKP bir önerge vererek prim affının 31 Mart 2005 öncesi borçlara uygulanmasını sağlayacak. Hükümet prim affının son kez düzenlendiğini vurgulayıp, herkese 'borçlarınızı ödeyin' çağrısında bulunacak. Çıkarılacak af, ödenmemiş SSK primi, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası, Bağ-Kur primi ve sosyal yardım zammını kapsayacak.
Aylık yüzde 10 oranındaki gecikme faizi yüzde 5 olarak uygulanacak. Prim borçlarının zam ve faizlerini, ana para tutarına kadar indirmeye ve gecikme zammı ve faiz yerine enflasyon oranı uygulatmaya SSK Yönetim Kurulu yetkili olacak. Prim borçları 18 ay süre ile taksitlendirilecek. Bağ-Kur prim borcunun toplamı üzerinden yüzde 30'a kadar indirim yapmaya ise Bağ-Kur Yönetim Kurulu yetkili olacak. Yapılandırılan borçlar için teminat aranmayacak. SSK borçlarının zam ve faizleri, ana para kadar indirilecek. Veya borcun asıllarına faiz yerine vade tarihlerinden itibaren bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar geçen süre için DİE'nin belirlediği toptan eşya fiyatına endekslenecek.