Meclis'te sancılı görüşme

Gelir idaresinin yeniden yapılandırılması yasa tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmesi sancılı başladı. Büyükşehirlerde vergi dairelerinde iş bırakma eylemi yapılırken...

ANKARA - Gelir idaresinin yeniden yapılandırılması yasa tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmesi sancılı başladı. Büyükşehirlerde vergi dairelerinde iş bırakma eylemi yapılırken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 'kadroların mağduriyeti olmaz, bu yönde hüküm varsa düzeltiriz" dedi. Tasarı alt komisyona sevk edildi. Komisyon görüşmeleri öncesinde, gazetecilerin vergi daireleri personelinin "Vergi yasası böyle çıkarsa vergi toplamayız" diyerek eylem yaptıklarını hatırlatmaları üzerine "Toplarlar toplarlar" demekle yetindi. Unakıtan, tasarıda kadroların iptalinin söz konusu olmadığını, Meclis'e gelirken tasarıya bu yönde yansıyan düzenlemeler varsa bunların düzeltileceğini söyledi. Unakıtan, komisyonda da gözden kaçan hususların düzeltileceği sözünü tekrarladı.
Gelirler Genel Müdürvekili Osman Arıoğlu da taşra teşkilatına "Sıkıntılarınızı biliyoruz, tasarı görüşülürken bu hususları düzelteceğiz" mesajı gönderdi. Arıoğlu, tüm personelin sabah saatlerinde bilgisayarlarını açtığında bu mesajlarla karşılaştığını söyledi.
Bakan Unakıtan, makroekonomik dengelerde sağlanan olumlu seviyenin sürdürülmesinin daha da önem kazandığına işaret ederek, gelir idaresinin gelişmiş ülkelerdeki örneklere uygun modern şekilde organize edilmesinin kaçınılmaz hale geldiğini vurguladı.
İki sıkıntı var
Vergi politikalarına ilişkin olarak ne kadar etkin ve isabetli kararlar alınırsa alınsın, uygulamada yeterli etkinliği sağlamadığınız zaman amaçlanan sonuçları gerçekleştirmemiş olursunuz" diyen Unakıtan, bunun da ülke istikrarını sıkıntıya sokacağına işaret etti.
Tasarıda Maliye çalışanlarını sıkıntıya sokan iki düzenleme var. Bunlardan biri gelir idaresinin kadro sayısının 52 bin 575 olarak belirlenmesi. Bugün ise bu sayı 68 bin 225. Çalışanlar tasarı böyle yasalaştığı takdirde 15 bin 650 kişinin işten çıkarılacağını söylüyor. Bakanlık yetkilileri ise bu kadroların zaten boş olduğunu ve boş kadrolar ortadan kaldırılacağı için mağduriyetin söz konusu olmadığını ifade ediyor. İkinci uyuşmazlık konusu ise vergi dairesi müdür yardımcılarıyla şefler için tasarıda bir hüküm bulunmaması. Bu görevlerdeki kişilerin tasarının yasalaşmasında düz memur haline geleceğinden endişe ediliyor.
Niye Ankara'yı bastılar?
Tasarının tümü üzerindeki görüşmeler hem AKP, hem de CHP milletvekillerinin eleştirilerine sahne oldu. AKP Balıkesir Milletvekili Ali Osman Sali, tasarı ile gelir idaresi personelinin motivasyonunun artırılması gerekçesine vurgu yaparak, "Bu nasıl motivasyonsa 6 bin kişi Ankara'yı bastı?" dedi. Bakanlığın 'ağalar ve marabalar' sistemine oturduğunu savunan Sali, tasarı ile gelir idaresinin geri götürüldüğünü öne sürdü.
CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, tasarının taşrada tam bir kaos yarattığını belirterek, "İsyan içinde Ankara'ya taşınıyor. Burada bir sorun var" dedi. Gelirler Genel Müdürlüğü'nün yeni yapıda 'şamar oğlanı' pozisyonuna taşındığını öne süren Kılıçdaroğlu, tasarıda gelir idaresinin üzerine 'şaibe, gölge' düşürecek düzenlemeler olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, Gelir İdaresi Başkanlığı'na 'özel sektör'den atama yapılabilmesi düzenlemesini de eleştirdi.
AKP'li Sali de Kılıçdaroğlu'nun bu tepkisine, "Gelir İdaresi'ne asla özel sektörden biri başkan olamaz. Maliye böyle bir şey yapmaz" diyerek katıldı. CHP'li Özyürek, tasarının beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu belirtirken, CHP Trabzon Milletvekekili Akif Hamzaçebi, "Tasarıyı Maliye Bakanlığının hazırladığına emin değilim. Maliye hazırlasaydı, çok daha iyi bir tasarı olurdu" dedi. Tasarı üzerinde konuşan tüm üyeler çalışanların tepkisini çeken tasarının alt komisyonda ele alınmasını önerdi. Unakıtan'ın şef ve müdür yardımcılarına yapılan yanlışın düzeltileceğini ifade etmesine rağmen komisyon kararından vazgeçmedi. Gelirler Genel Müdürvekili Arıoğlu da "Biz düzeltme sözü verdik buna rağmen eylem sürüyorsa siyasidir" değerlendirmesi yaptı.
Görüşmeler sürerken vergi denetmeni ve kontrolörler Meclis koridorlarında kulis yaptı.