Meclis'te son hafta

TBMM, uzatma kararı alınmaması halinde bu hafta dört gün tam kapasite çalıştıktan sonra yaz tatiline girecek.

ANKARA - TBMM, uzatma kararı alınmaması halinde bu hafta dört gün tam kapasite çalıştıktan sonra yaz tatiline girecek. IMF'nin yasalaştırılmasını beklediği sosyal güvenlik reformu ile bankacılık yasa tasarılarının bu süre içerisinde yasalaştırılması mümkün görülmeyince AKP , içtüzük değişikliğiyle 'kapsamlı kanun' uygulaması getirip bu iki yasayı çıkarmayı gündemine aldı. AKP, kaçak Kuran kurslarına ceza indirimi öngören vetolu TCK ve bilim kurulu üyelerinin büyük bölümünün seçiminde Başbakan'ı yetkilendiren vetolu TÜBİTAK yasası da AKP'nin son hafta öncelikleri arasında bulunuyor. Cumhurbaşkanı'nın RTÜK Yasası değişikliğini onaylaması durumunda üst kurul üyelerinin seçiminin de yapılması planlanıyor.
Vetoya önlem
AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekillerine Meclis'in 1 Temmuz'da tatile gireceğini söylemesinin ardından TBMM Genel Kurulu'nun çalışma saatleri ve gündemi AKP'nin isteği doğrultusunda düzenlendi. Genel Kurul bugünden itibaren dört gün süreyle gece saat 23.00'e kadar çalışarak belirlenen yasaları görüşecek.
TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü gündeminde görüşmeleri yarım kalan hâkimler ve savcılar yasası değişikliği ile öğretmen atamalarını yeniden düzenleyen tasarı, bölgesel kalkınma ajanslarının kurulmasını öngören yasa tasarısı, DİE'yi Türkiye İstatistik Kurumu olarak yeniden yapılandıran yasa tasarısı ve Belediyeler yasası tasarısı bulunuyor. AKP bunlara ek olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderdiği iki yasayı da bu hafta değiştirmeden yeniden çıkarmayı ve böylece ikinci kez veto edilmesini önlemeyi planladı. Buna göre kaçak kurslara ceza indirimini öngören Türk Ceza Kanunu (TCK) değişikliği ile TÜBİTAK yasasında değişiklik içeren yasa genel kuruldan geçirilecek.
'Büyük kulak' sırada
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun tatil öncesi yasalaştırılmasını istediği MİT, jandarma ve poliste dinleme merkezleri kurulmasını öngören yasa teklifi bugün İçişleri Komisyonu'nda görüşülecek. Teklifin, komisyondan geçirilip yasalaşması planlanıyor.
IMF'nin 883 milyon dolarlık kredi dilimini serbest bırakmak
için çıkarılmasını istediği iki yasal düzenleme de Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündeminde bulunuyor. Komisyon bunlardan Bankacılık yasa tasarısını görüşmeyi sürdürüyor, sosyal güvenlik reformu ve genel sağlık sigortası tasarısı ise alt komisyonda bulunuyor. AKP TBMM İçtüzüğü'ne 'kapsamlı kanun' uygulamasının konulmasını ve maddeler yerine bölümler halinde görüşerek yasaların çıkarılmasını planlıyor.