Meclis'te teşvik sıkıntısı

AKP milletvekilleri teşvik konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan'ı dinlemiyor. Erdoğan'ın tüm talimatlarına karşın, AKP milletvekilleri seçim bölgelerinin de teşvik kapsamına alınması için Meclis Başkanlığı'na yasa teklifi yağdırıyor.

ANKARA - AKP milletvekilleri teşvik konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan'ı dinlemiyor. Erdoğan'ın tüm talimatlarına karşın, AKP milletvekilleri seçim bölgelerinin de teşvik kapsamına alınması için Meclis Başkanlığı'na yasa teklifi yağdırıyor.
Hükümet ile IMF arasında gerginlik yaratan teşvik yasa tasarısıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. 13 ilin daha teşvik kapsamına alınmasını öngören tasarı için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda alt komisyon kurulurken, milletvekilleri de seçim bölgelerinin de kapsama alınması için yoğun kulis yürütüyor. Başbakan Erdoğan'ın "Tasarıyı delmek yok" demesine karşın AKP'den teşvik konusunda beş yeni yasa teklifi daha TBMM Başkanlığı'na verildi.
AKP Kastamonu, Kahramanmaraş, Konya, Sakarya, Balıkesir, Şanlıurfa, Afyon, Kırklareli, Samsun ve İzmir milletvekilleri tarafından verilen yasa teklifleri, vergi ve sigorta primi teşviki ile enerji desteği teşvikinden yararlanma kriterini 1500-2000 dolar arasında değişen rakamlara yükseltip teşviklerden yararlanan 36 ile 18 yeni ilin daha eklenmesini öngörüyor.