Meclis'te Tüzmen kavgası

CHP'nin hakkında üçüncü iddiayı ortaya attığı Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TBMM'de "Ben bu işe kellemi koydum" diye meydan okudu. Karşılıklı suçlamalar milletvekillerinin küfürlü kavgasına neden oldu.

ANKARA - CHP'nin hakkında üçüncü iddiayı ortaya attığı Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TBMM'de "Ben bu işe kellemi koydum" diye meydan okudu. Karşılıklı suçlamalar milletvekillerinin küfürlü kavgasına neden oldu. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, daha önce kardeşi Tarkan Tüzmen'e 1 milyon dolar rüşvet verildiği, Irak'a LPG yerine su götüren şirketlere göz yumduğu iddialarını dile getirdiği Tüzmen için bu kez de, 11 firma tarafından 1500 lüks otomobilin sahte faturalarla yurda kaçak sokulduğu iddiasını ortaya attı.
Anadol, "Olayın mali boyutu en az 600 milyon doları bulmaktadır. Bu durum, Bakan Tüzmen'in gümrükleri ne hale getirdiğinin somut bir örneğidir. Gümrükler kevgire, yol geçen hanına döndü" dedi.
Araştırmaya ret
CHP'nin, gümrüklerdeki yolsuzluk iddialarının araştırılması için verdiği önerge AKP'lilerin oylarıyla reddedilirken tartışmalar küfürlü kavgaya neden oldu. Suçlamalara dün yanıt veren Devlet Bakanı Tüzmen, hakkındaki iddiaların Edirne operasyonundan sonra gündeme getirilmeye başlandığını anlattı.
Tüzmen şöyle konuştu: "Çıkarları kesilenler size dosya iletti. Kimse iftira atmasın. Benim aile üyelerimin hepsi şereflidir. Sanatçı kardeşime iftira atılması da çok yanlış. Ben bu işe kellemi koydum. Verilemeyecek hesabımız yok. İftira atanlarla yargı önünde hesaplaşacağım." Daha sonra söz alan Anadol ise, Tüzmen'in kendini zor durumda bıraktığını ifade ederek, "Genç bir bakansın. Ben senin Suat Hayri Ürgüplü gibi olmanı isterim. Olup olmamak kendi takdiri" diye konuştu. Eski başbakanlardan Ürgüplü, Şükrü Saracoğlu kabinesinde Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev yaptığı sırada kahve ithalatı konusunda yolsuzluk dedikoduları çıkınca istifa etmişti.