Meclis'te 'yeşil' sermaye kavgası

TBMM Genel Kurulu'nda, halktan izinsiz para toplayan İslami holdingler tartışması yaşandı. CHP'nin konuyla ilgili araştırma önergesinin gündemin ön sırasına alınması talebi, AKP'lilerce reddedildi.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda, halktan izinsiz para toplayan İslami holdingler tartışması yaşandı. CHP'nin konuyla ilgili araştırma önergesinin gündemin ön sırasına alınması talebi, AKP'lilerce reddedildi.
CHP, Bihlun Tamaylıgil tarafından verilmiş bulunan araştırma önergesinin gündemin ön sırasına alınması için Danışma Kurulu'na öneri götürdü. Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanamaması üzerine aynı öneri Genel Kurul'da tekrarlandı. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, özellikle yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları arasında İslami holdingler tarafından dini inançları istismar edilerek toplanan parası batırılmış çok sayıda insan bulunduğunu vurguladı. Vatandaşlardan izinsiz para toplayan holdinglerden birinin yöneticisinin, "Vatandaş parasının üzerine bir bardak su içsin" dediğini anımsatan Koç, konunun bu kadar basit bir şekilde geçiştirilemeyecek önemde olduğunu söyledi. Tamaylıgil ise, dini ve milli duyguları istismar edilen insanlardan 'kâr payı ödeyeceğiz' adı altında toplanan paralarla bir saadet zinciri kurulduğunu belirterek "Devlet, halkı mağdur edenlerden hesap soramayacak kadar güçsüz mü" dedi.
'Sayıları 100' e ulaştı'
Sermaye Piyasası Kurulu'nun konuyla ilgili olarak pek çok suç duyurusu olduğunu, ancak sonuç alınamadığını belirten Tamaylıgil, sonuç alınması için yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Tamaylıgil, halktan izinsiz para toplayan holdinglerin sayısının 100'e ulaştığını anlattı. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ise Meclis'te görüşülmeyi bekleyen 202 araştırma önergesi bulunduğunu ve hepsinin de birbirinden önemli olduğunu savundu. Yapılan oylamada, CHP'nin önerisi AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.