Meclis'te Yimpaş tartışması

CHP'li Mustafa Özyürek, Yimpaş benzeri halktan izinsiz para toplayan yeşil sermayeli şirketlere Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)...

ANKARA - CHP'li Mustafa Özyürek, Yimpaş benzeri halktan izinsiz para toplayan yeşil sermayeli şirketlere Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından kayyum atanabilmesine olanak sağlayan Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'ndaki hükümlerin, 1.537 maddelik tasarıdan çıkartılarak Meclis'e ayrı getirilmesi halinde kısa sürede yasalaştırılacağını söyledi.
Plan Bütçe Komisyonu'nda konuşan CHP'li Özyürek, Yimpaş'ın gündeme gelmesiyle halen Adalet Komisyonu gündeminde bulunan tasarının bir an önce yasalaştırılmasının düşünüldüğünü belirterek, 'Yoğun gündem nedeniyle bu mümkün değil. Eğer Yimpaş mağdurları için çözüm olacaksa, belli maddeleri ayrı bir paket içine alınıp çıkarılabilir" dedi. AKP'liler, Özyürek'in konuşması sırasında 'yeşil sermaye', 'İslami Holding' tanımlarını kullanmasına tepki gösterdi.
AKP'li Musa Uzunkaya tepki göstererek, "Sermayenin yeşili kırmızısı olmaz. Para paradır. Bu tabirleri kullanmamak gerekir. 'İslami terör' denilmesine nasıl tepki gösteriyorsak bu da öyle..." dedi.