Media Markt'a reklam durdurma

Media Markt'a reklam durdurma
Media Markt'a reklam durdurma

Media Markt?ın sıkça verdiği ilanlarda insan bedenine çeşitli hayvan figürleri ekleniyor.

ESKİŞEHİR - Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Harun Karacan, Sanayi Bakanlığı Reklam Kurulu’nun Media Markt’ın reklam kampanyası için üç ay süreyle tedbiren durdurma kararı verdiğini açıkladı. Media Markt’ın ilanlarında ‘Televizyonu pahalı fiyata alacak kadar sazan mıyım?’ gibi sloganlarla çeşitli hayvan kafalı insan figürleri kullanılıyordu. Karacan, açıklamasında, merkezi İstanbul’da bulunan ve Eskişehir’de de şubesi olan elektronik ürün mağazalar zinciri Media Markt’ın, ülke genelinde yürüttüğü reklam kampanyalarında, ‘ticaret erbaplarını ve tüketiciyi karalayıcı, küçük düşürücü, rencide edici’ ifadelerin yer aldığını savundu.
Bu nedenle Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığına 6 Ekim’de müracaatta bulunduklarını belirten Karacan, şunları söyledi: “Bu konu Reklam Kurulu Başkanlığı’nın 13 Ekim tarihli toplantısında görüşülerek karara bağlanmıştır. Müracaatımız sonucunda alınan kararda ilgili reklam kampanyasının sona erdirilmesiyle ilgili olarak üç ay süreyle tedbiren durdurma kararı verildiği ve bu kararın resmi tebliği niteliğindeki yazının da firmaya posta yoluyla gönderildiği bilgisi alınmıştır. Bu karalayıcı, rencide edici reklamlar yoğun girişimlerimiz neticesinde son bulmuştur. Eskişehir tüccar, sanayici ve halkının hak etmediği her girişim, karşısında Eskişehir Ticaret Odasının hukuki mücadelesini bulacaktır.”

Spreyle kapatmışlardı
Eskişehir’de Türk Ocağı üyeleri, bilboard’lardaki hayvan kafalı insan figürü olan reklamlardaki hayvan kafalarını sprey boyayla kapatmışlardı. Üyeler şirket ve ilanlara izin verenler hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını belirtmişti. (Radikal)