Medya devi Murdoch atv'den vazgeçti

Medya devi Murdoch atv'den vazgeçti
Medya devi Murdoch atv'den vazgeçti
Çalık Holding bünyesindeki Turkuaz Medya Grubu'na ait medya varlıklarının satışı ile ilgilenen üç yatırımcıdan biri olan Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu News Corp süreçten çekildi

Reuters’ın haberine göre görüşmeler, medya grubu Time Warner Group ve Dubai merkezli özel sermaye fonu Abraaj Capital ile sürdürülüyor. Abraaj Capital ve Time Warner ile görüşmelerin özellikle atv için devam ettiği belirtilirken, Time Warner’ın, Çalık’ın elindeki tüm hisseleri satın almak için görüştüğü, Abraaj’ın ise Çalık Holding’in elinde de hisse kalacak şekilde bir anlaşma istediği ileri sürüldü. Murdoch, İngiltere ’de sahibi olduğu News of the World gazetesinin bazı telefonları dinletmesine ilişkin soruşturma nedeniyle geçen yıldan bu yana yoğun baskı altında bulunuyor.

Satış olmayabilir

Bu yıl medya varlıklarının değerinin geçen yılın oldukça altında olduğuna işaret eden analistler, herhangi bir satışın gerçekleşmeme ihtimalinin yüksek olduğu görüşünde. Medya ölçümlemeye dair sorunlar ve Avrupa krizi nedeniyle satış ihtimalinin düşük olduğu belirtilirken, Çalık Holding’in tahvil ihracı için yetki vermesi de satışın bu yıl yapılmayacağına ilişkin bir sinyal olarak algılanıyor. Aralık 2007’de Sabah -atv ihalesini 1.1 milyar dolarla Çalık Grubu kazanmış devir Nisan 2008’de gerçekleşmişti. Çalık Holding, satın almanın finansmanı için kamu bankalarından 750 milyon dolar kredi almıştı. Turkuaz’ın yüzde 25 hissesi Katar Yatırım İdaresi’nin iştiraki olan Lusail International Media Company’e ait bulunuyor.

bigPara.com