Medya imparatoru Murdoch'a satılan TGRT eğlence kanalı olacak

Medya baronu Rupert Murdoch'un sahibi olduğu ABD merkezli News Corporation (Newscorp) ve Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün, İhlas Yayın Holding'in Huzur Radyo TV'de (TGRT) sahip olduğu...

İSTANBUL - Medya baronu Rupert Murdoch'un sahibi olduğu ABD merkezli News Corporation (Newscorp) ve Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün, İhlas Yayın Holding'in Huzur Radyo TV'de (TGRT) sahip olduğu yüzde 56.5 hissesi ve ayrıca azınlık ortakların payları da dahil olmak üzere tamamını 151 milyon YTL'ye satın alacak.
İhlas Holding'den İKMB'ye yapılan açıklamada, "İhlas Yayın Holding, TGRT'de sahip olduğu yüzde 56.5 oranındaki, 7 milyon 983 bin YTL nominal tutarlı sermaye payını, Newscorp'un iştiraki olan, Hollanda'da yerleşik News Netherlands BV ve bu firmanın müşterek hareket ettiği Ahmet Ertegün'e pazarlık yöntemiyle tespit edilen 127 milyon 200 bin YTL bedelle satışı konusunda anlaşma sağlanmıştır" denildi. Anlaşmaya göre Newscorp ve Ahmet Ertegün, TGRT'nin yayın hakkını elinde bulunduran ve TGRT Avrupa Kanalı'nı kapsayan Huzur Radyo TV'nin hisselerinin tamamına sahip oldu. İhlas Yayın Holding yetkilileri, satıştan gelecek paranın nasıl değerlendirileceğini ise açıklamadı.
İhlas markayı satmadı
Satış işlemi sonucunda, İhlas Grubu'nun TGRT'de hiç hissesinin kalmayacağı belirtildi. Varılan anlaşmaya göre, TGRT markasının İhlas Holding uhdesinde kalmaya devam edeceği, alıcıların sadece geçiş dönemi süresince televizyonun logosunu kullanabilecekleri açıklandı. Söz konusu satışın Huzur Radyo TV'nin vericileri, teknik ekipman ve frekansını kapsadığı aktarıldı.
Açıklamada, İhlas Yayın Holding'in bağlı ortaklığı olan TGRT Haber TV ve bu şirketin bünyesinde bulunan TGRT FM Radyosu'nun İhlas Grubu bünyesinde yayın yapmaya devam edeceği belirtildi. Hisse satış bedelinin ise, gerekli izinlerden sonra tahsil edileceği ifade edildi.
Kamera Reklam'ı almıştı
Anlaşmayla ilgili konuşan Ahmet Ertegün, "Türk izleyicilerine dünya standartlarında eğlence yayını ve programları sunmayı umuyoruz" dedi. Newscorp Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Martin Pompadur da, News Corporation'un bir süredir Türkiye'de medya sektöründeki gelişmeleri dikkatle izlediğini ve geçtiğimiz yıl şu anda News Outdoor olarak faaliyetlerini sürdüren açık hava reklam şirketi Kamera Reklam'a yatırım yaptığını hatırlattı. Pompadur, Ertegün'le tüm gerekli kaynakları kullanarak üstün kalitede bir televizyon istasyonu oluşturacaklarını söyledi.
İhlas Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören ise TGRT için bir süredir değişik gruplarla sürdürdükleri görüşmeler sonucunda, News Corporation ve Ahmet Ertegün ortaklığını seçmeye karar verdiklerini vurguladı. Geçen yıl kulislerde kozmetik devi Estee Lauder'in vârisi Ronald Lauder'in TGRT'yi Ahmet Ertegün aracılığıyla 20 milyon dolara satın alacağı konuşuluyordu.
Hisseleri tavan yaptı
İMKB'de işlem gören İhlas Holding hisseleri, TGRT satışının açıklanmasından sonra yüzde 6.35 değer kazanıp günü 0.67 YTL'den tamamladı.
Cirosu 25 milyar dolar
Rupert Murdoch'un sahibi olduğu şirketler arasında 20th Century Fox film stüdyoları, Fox News haber kanalıyla ABD, Avustralya, Avrupa ve İngiltere'de birçok medya kuruluşu var. Şirketin 31 Mart 2006 itibarıyla varlıklarının toplam değeri 55 milyar dolar, yıllık geliriyse 25 milyar dolar.
Medya ve eğlence şirketi News Corporation film yapım ve yayıncılığı, televizyon, kablolu TV programcılığı, uydu televizyon yayıncılığı, dergi ve ek yayıncılığı, gazete yayıncılığı ve kitap yayıncılığı alanında faaliyet gösteriyor. 1947'de kurulan ve ABD'nin en büyük müzik prodüksiyon şirketlerinden olan Atlantic Records'un başkanı Ahmet Ertegün ise, müzik endüstrisinin en saygın yapımcıları arasında yer alıyor.