Medya patronu devlet ihalesine girebilecek

Yunanistan hükümetinin, medya patronları-devlet ihaleleri ilişkisini belirleyen yeni yasası AB Komisyonu'ndan döndü. Komisyon, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek yasada önümüzdeki 21 günde değişiklik...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan hükümetinin, medya patronları-devlet ihaleleri ilişkisini belirleyen yeni yasası AB Komisyonu'ndan döndü. Komisyon, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek yasada önümüzdeki 21 günde değişiklik yapılmaması halinde Yunanistan'ı hem AB Mahkemesi'ne götürecek, hem de medya patronlarının sokulmadığı ihalelerle ilgili projeleri finanse etmeyecek.
PASOK döneminin yasası
AB Komisyonu'nca serbest rekabet, serbest sermaye dolaşımı mevzuatını ihlal ettiği gerekçesiyle değiştirilmesi istenen yasa medya kuruluşlarında yüzde 1 hisseden fazla hisseye sahip olanların devlet ihalelerine girmesini yasaklıyor. Yasak işadamlarının eş, çocuk, anne babası ve hatta amca, dayı ve teyzeleri için de geçerli. Yasağı aşan en yakın akrabalık derecesi kuzen.
'Temel hissedar' adlı yasa daha önce PASOK iktidarınca çıkarılan, devlet ihalelerine katılan işadamlarına medya kuruluşlarında azami yüzde 5 hisseleri bulunması olanağı sağlayan, yakın akrabalara ise maddi imkânları varsa medya patronu olabilmelerini öngören yasanın yerini alacak. Kostas Karamanlis hükümeti yasayla, medya patronlarının devlet ihalelerinde medya gücünü kullanmalarının önlendiğini açıkladı. Ancak, hükümetin gerçek amacının sahipleri devletle iş yapan Etnos gazetesi, Mega TV ve Flash Radyosu gibi büyük medya kuruluşlarının muhalif politikalarını değiştirmek olduğu ileri sürüldü.