Medyada 'sınır'a son

Özel radyo ve televizyonlarda yabancılara yüzde 25'lik hisse sınırlaması tamamen kaldırılıyor. Böylece Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satmaya hazırlandığı Star TV başta olmak üzere elindeki televizyonların tüm hisseleri yabancılara satılabilecek.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Özel radyo ve televizyonlarda yabancılara yüzde 25'lik hisse sınırlaması tamamen kaldırılıyor. Böylece Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) satmaya hazırlandığı Star TV başta olmak üzere elindeki televizyonların tüm hisseleri yabancılara satılabilecek. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyon, TMSF'nin elindeki medya kuruluşlarının satışını kolaylaştıran yasa tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Alt komisyon, halen Radyo Televizyon Üst Kurulu Yasası'nda yüzde 25 olan, yasa tasarısı ile de yüzde 49'a çıkarılmak istenen özel radyo ve televizyonlardaki yabancı hisse sınırını tamamen kaldırma kararı aldı. Bu düzenlemeye karşı çıkan alt komisyonun CHP'li üyeleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Akif Hamzaçebi alt komisyonun hazırladığı rapora muhalefet şerhi koyacaklarını söyledi.
Tasarının, Plan Bütçe Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyonda kabul edilen şekliyle yasalaşması durumunda batık bankalardan dolayı TMSF'ye intikal eden radyo ve televizyonların hisselerinin yüzde 100'ü yabancı sermayeli şirketlere satılabilecek. TMSF'nin elindeki televizyonlara müşteri olduğu ifade edilen yabancı yatırımcılar isterlerse diğer özel radyo ve televizyonları da satın alabilecek.
Geçen haftaki görüşmelerde bazı AKP'li üyeler sınırlamanın yalnızca Star Grubu'ndan TMSF'ye intikal eden radyo ve televizyonları almak isteyen yabancı yatırımcılar için kaldırılmasını istemişti. Öneriyi getiren üyeler aksi takdirde yabancıların diğer radyo ve televizyonları satın alabileceğini, Star grubu bünyesindeki televizyon ve radyoların elde kalabileceğini öne sürmüştü. Ancak teklife TMSF Başkanı Ahmet Ertürk eşitsizlik yaratacağı gerekçesiyle karşı çıkmıştı. TMSF'nin elinde Star TV'nin yanı sıra, Kral TV, Teleon, Cine 5, Fantasy TV, Maxi TV ile Kral FM, Radyo 5, Show Radyo, Radyo Viva gibi radyolar bulunuyor.