'Medyada tekelleşme yok'

Woman In Businees International tarafından her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen ve bu yıl Türkiye İşkadınları Derneği girişimiyle İstanbul'da yapılan 'Dünya İşkadınları Zirvesi' kapsamında 'İş imkanları' konulu bir panel de düzenlendi.

İSTANBUL - Woman In Businees International tarafından her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen ve bu yıl Türkiye İşkadınları Derneği girişimiyle İstanbul'da yapılan 'Dünya İşkadınları Zirvesi' kapsamında 'İş imkanları' konulu bir panel de düzenlendi. Panelde konuşan Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, medyanın gelecek 10 yılda çok daha fazla hareketleneceğini söyledi.
Medyadaki tekelleşme iddialarının artık sadece gülünç kaldığını da anlatan Sabancı, "Güçlü medya kuruluşları, daha iyi hizmet verebiliyor, tekelleşme söz konusu değil. Zaten son 10 yıla baktığınızda yayın mecrasının arttığını göreceksiniz" dedi. Medya sektörünün son 10 yıldaki gelişimine dikkat çeken Sabancı, Hürriyet gazetesinden örnek vererek "Son 10 yılda ülke genelinde istihdam yüzde 16 artarken Hürriyet'te bu artış yüzde 40 oldu" diye konuştu.
'Yenilikler bitmiyor'
Önümüzdeki yıllarda sektörün çok daha cazip hale geleceğini vurgulayan Vuslat Doğan Sabancı şöyle devam etti:
"İletişimdeki yenilikler sektörün gelişimini de etkileyecek. 80'li yıllarda bir Hürriyet gazetesine ulaşmak için en yakın kiosk'a ya da bakkala gitmek zorundaydınız. Ancak şimdi okyanusun ortasında bile olsanız, cep telefonunuzdan Hürriyet gazetesine ulaşabiliyor ve bilgilerinizi güncelleyebiliyorsunuz."
Basındaki yenilikler hakkında da bilgi veren Sabancı, sektördeki kadınların sayısının ortalamaların üzerinde olduğunu aktardı. İnternet erişiminin yayınların içeriğini de değiştirdiğini, bilgiye ulaşımı kolaylaştığını belirten Sabancı şunları söyledi:
"Bir köşe yazarı, eskiden gazeteye kapağı atar, oradan çalışırdı. Şimdi blog'lar sayesinde iletişime geçebilir. Hatta küçük bir yatırımla gazetesini on-line bile çıkarması mümkün. Bir gazete muhabiri, zamanının önemli bir kısmını haberini ve fotoğrafını gazetesine ulaştırmak için geçirirken şu anda iki dakika içinde tüm bu işleri çözüyor."Sabancı: Kadınların önünü açın
TÜSİAD Başkanı Sabancı, toplumsal refahın artması için kadınların eğitim, çalışma yaşamı ve siyasete katılımlarının önündeki engellerin aşılması gerektiğini söyledi

Sabancı, Türkiye'de kişi başına milli gelirin 2014 yılında 7 bin 200 avroya ulaşacağını belirtti.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, kadınların eğitim, çalışma yaşamı ve siyasete katılımlarının önündeki engellerin aşılması gerektiğini söyledi. 'Dünya İşkadınları Zirvesi'ne konuşmacı olarak katılan Sabancı, kadınların yüzde 25'ler seviyesinde olan işgücüne katılım oranının artmasının, hem birey olarak güçlenmelerini, hem de toplumsal refahı ve kalkınmayı olumlu etkileyeceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:
"Bu oran, ortalaması yüzde 61 olan OECD üyeleri ile kıyaslandığında ülkemizin oldukça fazla tedbir alması gerekmektedir. Bu çerçevede, kızların eğitime erişimlerinin artırılması, kadın girişimciliğinin geliştirilmesi, çalışma ve aile yaşamını dengelemeyi destekleyici olanakların sağlanması önem taşımaktadır."
'Avrupa'dan gerideyiz'
Sabancı, Türkiye'deki kadınların seçme ve seçilme hakkını Avrupalı hemcinslerinden çok daha önce elde etmiş olmasına rağmen Türkiye'de kadınların özellikle siyasi yaşamdaki yerinin arzu edilen noktadan çok uzakta bulunduğunu belirterek, 1935 seçimlerindeki kadın milletvekili oranı olan yüzde 4,6'yı bundan sonra gelen hiçbir meclisin geçemediğini anlattı.
2002 yılı seçimlerindeki yüzde 4,4 oranı ile Türkiye'nin, AB ortalaması olan yüzde 21,2'den, Avrupa Parlamentosu ortalaması olan yüzde 30,3'ten ve dünya ortalaması olan yüzde 16,6'dan çok geride olduğunu belirten Ömer Sabancı, Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2005 yılında yapılan çalışmada Türkiye'nin, kadınların siyasetteki ve karar alma mekanizmalarındaki yeri açısından, 'Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksi'nde 58 ülke arasında 55. sırada olduğunu anlattı.
'İstikrar sürmeli'
Konuşmasında AB konusuna da değinen Sabancı, Türkiye'nin AB üyeliğinin, normal koşullarda sekiz yıl sürecek müzakereler sonucu gerçekleşeceğini belirtti. Toplumun önemli bir kısmının bu sürecin başarıyla tamamlanmasını desteklediğini söyleyen Sabancı, yaptıkları hesaplara göre Türkiye'nin, mevcut siyasi istikrarını ve makroekonomik yönetimini 2014 yılına kadar sürdürebildiği takdirde 2004 yılında AB'ye yeni üye olan 10 ülkenin ortalama makro büyüklüklerini yakalayabileceğinin ortaya çıktığını anlattı.
TÜİK'in bu yıl içinde ulusal muhasebe sistemini, ESA95 AB yapısına oturtacağını bildiren TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, "Bu çerçevede milli gelir yüzde 25 artacaktır. 2005 yılı itibarıyla milli gelirin 365 milyar Avro, kişi başına gelirin de 5 bin avro olarak hesaplanabileceğini söyleyebiliriz. 10 yıl süreyle yüzde 6 kalkındığımız takdirde 2014 yılında milli gelirde 560 milyar avroya ve kişi başına gelirde ise 7 bin 200 avroya ulaşıyoruz. Bu son rakam AB'ye giren 10 ülkenin kişi başına gelir ortalamasıdır" dedi.
TİKAD buluşturdu
İşkadınları Zirvesi'ni düzenleyen Türkiye İşkadınları Derneği'nin (TİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Bulut da, günümüzde kadınların artık dünya ve ülke sorunlarıyla iç içe yaşamayı öğrendiğini vurguladı. Bulut, ülkeleri yönetenlerin eşlerinin büyük sorumluluk üstlendiklerini ifade ederek, "First Lady'ler de en az eşleri kadar ülke ve dünya sorunlarına duyarlı olmalı, bu yönde hareket etmelidir" diye konuştu. Nilüfer Bulut, kadınların dünyada adil ekonomi ve adil gelir dağılımı için çalışması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:
"İstanbul'daki kadınlar bir dünya köprüsü oluşturdu. Buradan mutlaka bir sonuç çıkmalıdır. Kadınlarımız bir söz versinler. Kadınlar, savaşa sürüklenen dünyada barış elçisi olmalılar."
Ayrımcılık her yerde
Britanya Parlamentosu üyesi Christine McCafferty, Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinde bile kadınların iş dünyasında sorunlar yaşadıklarını söyledi.
Britanya'da kadınların seçme ve seçilme hakkına Türkiye'deki hem cinslerinden çok sonra sahip olduklarını kaydeden McCafferty, şöyle konuştu:
"Hâlâ kadınların yaşadığı ayrımcı sorunlar mevcut. Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinde bile kadınlar iş dünyasında birtakım sorunlar yaşıyorlar. Ancak ve ancak kadınlar kendi sorumluluklarını yerine getirdikleri ve toplumsal hayatta daha fazla yer aldıkları zaman sürdürülebilir kalkınma mümkün. Yeni ekonomilerin motor gücü artık kadınlardır. Kadınların girişimci vasıfları mutlaka desteklenmelidir."