'Medyada yabancıya sınır kalksın'

TMSF'nin elindeki medya kuruluşlarının satışını kolaylaştırmayı
amaçlayan yasa teklifi için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyonda, özel televizyonlarda yabancılara sınırsız ortaklık şansı sağlanması önerildi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - TMSF'nin elindeki medya kuruluşlarının satışını kolaylaştırmayı
amaçlayan yasa teklifi için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyonda, özel televizyonlarda yabancılara sınırsız ortaklık şansı sağlanması önerildi.
Komisyon gündemindeki yasa teklifi, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK ) Yasası uyarınca özel televizyonlarda halen yüzde 25 olan yabancı ortaklık sınırının yüzde 49'a çıkarılmasını öngörüyor. TMSF yetkilileri, satacakları televizyon kuruluşlarına yabancıların talip olabilmesi için yüzde 49'luk oranın yeterli olmadığını, yönetimde söz sahibi olmayı isteyecekleri gerekçesiyle oranın yüzde 51 veya üzerine çıkarılmasını talep etmişti. Bunları değerlendirmek üzere oluşturulan alt komisyonun AKP'li üyeleri, özel televizyonlarda yabancılar için sınırlamanın tümüyle kaldırılmasını önerdi. AKP'liler, sınırlamanın kaldırılmasıyla tekelleşmenin de önüne geçileceğini savundu. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün ise yabancılar için sınırlamanın tüm özel televizyonlarda kaldırılması halinde Star TV başta olmak üzere ellerindeki televizyon şirketlerini satmakta zorlanabileceklerini belirttiği öğrenildi.
CHP'liler ise RTÜK'ün de konuyla ilgili görüşünün gerektiğini ifade ederek, "Yasadaki yüzde 25'lik sınır konulurken ki saikler şimdi kalkmış mı? Sınırlama tamamen kaldırılırsa sakınca doğar mı? RTÜK bizi aydınlatsın" talebinde bulundu. Komisyon, yasa teklifinin gelecek haftaki görüşmelerine RTÜK yetkililerinin de davet edilerek, görüşlerinin dinlenmesini kararlaştırdı.