Medyada yabancıya yüzde 50 pay hakkı

Medyada yabancıya yüzde 50 pay hakkı
Medyada yabancıya yüzde 50 pay hakkı
Meclis Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen tasarıyla yayın kuruluşlarındaki yabancı payı yüzde 25'den yüzde 50'ye çıkarıldı.

Radyo ve televizyonların yayın ilkelerini yeniden belirleyen, yayın kuruluşlarında yabancı sermaye payını yüzde 25’den 50’ye çıkaran Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Kanun Tasarısı TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. 

Komisyonda dün tasarının görüşmeleri Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımı ile yapıldı. 50 maddelik tasarı, bazı değişiklikler yapılarak kabul edildi. Tasarının en çok ‘özel medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar’ ile ilgili hükümleri tartışıldı. MHP’liler medya kuruluşlarında, toplam yabancı sermaye payının, yüzde 50 yerine yüzde 49 olmasına ilişkin önerge verdi. MHP’li Faruk Bal, “Kamuoyunu etkileme gücüne sahip sektörde yabancı sermayeye yüzde 50 ortaklık vermek, insanların kendi kültürlerine, yaşam şekillerine yabancılaşmasına neden olabilir. Yabancıya karşı değiliz. Ancak, yarı yarıya bir paylaşım sonucunda bir türlü alınamayan karar nedeniyle şirket kayyuma devredilebilir. Böyle bir sıkıntıya düşülmesine neden olmak doğru olur mu” dedi. 

Bizimkilere de nasip olsa
 
Başbakan Yardımcısı Arınç ise önergeye karşı çıkarak, “Burada da bir eşitliği, bir özenmeyi teşvik etmek istiyoruz. Bu sahada da yabancı sermaye ülkeye gelmeli, gelirken de önünde imkanlar olmalı” dedi. MHP’li Nevzat Korkmaz’ın konuşmasında ‘milli medya şirketleri’ dediğini kaydeden Arınç, bunun karşıtının da gayri milli medya şirketi olacağını belirterek, şunları söyledi: 

“Böyle bir ayrım yapmadık, yapamayız. Bugün Türkiye ’deki radyo ve televizyon yayıncılığında egemen olan şirketlerin de grupların da sahiplerinin, patronlarının ismi sizin gibi Burhan’dır, benim gibi Bülent’dir, Davut Bey gibi Davut’dur. Ama bunlar ne kadar milli meselelerde hassasiyet gösteriyor; aile, uyuşturucuya, lüks hayata, tüketime teşvik, bebelerin konuşmaya başlarken neler konuşacağı konusunda ne kadar hassasiyet gösteriyor. arkadaşlarımızın takdirindedir. Bugün radyo ve televizyon yayıncılığı, Türkiye’deki şekliyle olmasa da keşke Avrupa’daki, ABD’deki şekliyle olsa. ABD’de aile düzenine hassasiyet gösteren, pornografi, şiddet ve müstehcen yayınlar konusunda alabildiğince özen gösteren bir yayıncılık anlayışı var. Keşke bizimkilere de nasip olsa bunlar.” 

MHP’nin bu konudaki önergesi reddedilirken medyada yabancı payı yüzde 50 olarak kabul edildi. Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların yıllık toplam ticari iletişim geliriyle ilgili sınırlamayı yüzde 25’den yüzde 30’a çıkarılmasına ilişkin önergesi de Arınç’ın da destek vermesi ile kabul edildi. Buna göre, birden fazla kuruluşta hissesi bulunan şirketin, yıllık toplam ticari geliri, sektörün toplam ticari gelirinin yüzde 30’unu geçemeyecek. Komisyonda ayrıca tasarının yasalaşması ile yayın hayatları sona erecek olan Meteroloji ve Polis radoyları ile Diyanat Tv için de önlem alındı. RADİKAL ANKARA

bigPara.com