Mehmet Şimşek'in oğlu dünyaya geldi

Mehmet Şimşek'in oğlu dünyaya geldi
Mehmet Şimşek'in oğlu dünyaya geldi
Daha önce ikiz kızları olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bir de oğlu dünyaya geldi. Bakan Şimşek haberi Twitter'dan 'Böylece 3'e terfi ettik' diye duyurdu.

RADİKAL-Geçtiğimiz günlerde ikiz kızlarından Azra Esma'nın rahatsızlanmasıyla zor günler geçiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten güzel haber geldi. Şimşek'in bugün bir oğlu oldu.
İkiz kızları olan Mehmet Şimşek, güzel haberi Twitter'dan ''Allah'a şükürler olsun, ikizlerden sonra bir erkek evlat sahibi olduk bu hayırlı günde. Böylece 3'e terfi ettik  :-)'' diye yazarak duyurdu.

 Allah'a şükürler olsun; ikizlerden sonra bir erkek evlat sahibi olduk bu hayırlı günde. Böylece 3'e terfi ettik:-) pic.twitter.com/2WRiajhmdg

Şimşek, 27 Ocak 2014 tarihinde baba olmuş, ikiz çocuk sevincini yine Twitter'dan yazdığı mesajla paylaşmıştı. Şimşek ailesi, ikiz kızlarına Azra Esma ve Sare Nur isimlerini vermişti.

600 LİRA ÇOCUK YARDIMI ALACAK

Devlet, Bakan Şimşek'in eşi Esra Hanım'a 600 lira doğum yardımı yapacak. İkiz kızlarından sonra bugün de üçüncü çocuğunu kucağına alan Esra Şimşek, Mayıs ayında yürürlüğe giren yasa kapsamında 600 liralık doğum yardımından yararlanacak.23 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Doğum Yardımı Yönetmeliğine göre;15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında, çocukları canlı doğan Türk vatandaşları ile mavi kart sahipleri çocuk yardımından yararlanıyor. Buna göre canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL tutarında bir defaya mahsus yardım yapılıyor.

Doğum yardımı vergiye tabi tutulmazken doğrudan anneye veriliyor.  Doğum yardımı başvurusu yönetmelik kapsamına girenler tarafından, çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) kayıt işleminin tamamlanmasını müteakip, başvuru yerlerine şahsen ya da iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılıyor. Başvuru dilekçesinde anne, baba ile çocuğun veya çocukların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları veya mavi kart kütüğüne kayıtlı kimlik numaralarını, doğruluk beyanını ve Bakanlıkça belirlenecek diğer bilgilerin yer alması gerekiyor.

Ödemeler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlediği tarihlerde il müdürlüklerince yapılıyor. Yurtdışında yaşayan kişiler ise, çocuğun KPS'ye kayıt işleminin tamamlanmasını müteakip, büyükelçilik veya konsolosluklara şahsen ya da iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapabiliyor.

 

bigPara.com