Mehmet Şimşek'ten bütçede revizyon sinyali

Mehmet Şimşek'ten bütçede revizyon sinyali
Mehmet Şimşek'ten bütçede revizyon sinyali

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ?Bütçeyi Orta Vadeli Program ve Mali Program?da günün şartlarına uydurmaya çalışacağız? dedi. FOTOĞRAF: Cem Özdil / AA

Bütçenin ciddi bir açık vereceğinin ortada olduğunu kaydeden Maliye Bakanı Şimşek, 'Bütçenin kredibilite sorununu gidereceğiz. Harcamalar daha rasyonel olmalı' dedi

ANKARA - Ekonomistlerin daha gerçekçi makroekonomik hedefler oluşturulması uyarısına kulak tıkayan hükümet, krizin ateşinin düşmemesi üzerine ekonomi programında değişikliğe gidiyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçenin ciddi bir açık vereceğinin ortada olduğunu söylerken, “Bütçe gerçekçi bir zemine oturtulmalı. Buna yönelik ilk düzenlemeyi Katılım Öncesi Ekonomik Program’da yaptık. Şimdide bütçeyi Orta Vadeli Program ve Mali Program’da günün şartlarına uydurmaya çalışacağız. Bütçenin kredibilite sorununu gidereceğiz” dedi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın görüşmelerine katılan Şimşek, komisyon üyelerinin sorularını yanıtladı. Maliye Bakanı Şimşek, ‘IMF olsa da olmasa da’ Türkiye’nin kapsamlı bir ekonomik programla yoluna devam etmesi gerektiğini belirterek, “Köklü tedbirlere ihtiyacımız var. Hiçbir şekilde bu krizi küçümsemiyoruz. Reel sektörü etkiliyor, etkilemeye devam ediyor. Kalıcı tedbirlerde kararlıyız” dedi. 

Dolaylı vergi resti
Bakan Mehmet Şimşek dolaylı vergilerin yüksek olduğunu dile getirirken, vergi tabanının genişletilmesi için tedbirler alınacağını dile getirdi. Şimşek, şunları söyledi:
“Bütçe imkânları daha esnek olsaydı elimiz daha güçlü olurdu. Şimdi gelir artırıcı, gider artırıcı konularda daha hassas olacağız. Türkiye varlık içinde yokluk çekiyor. Verginin daha geniş kitlelere yayılması konusunda tedbir alacağız. Giderler daha rasyonel olacak. Gelirleri daha geniş kitlelerden toplayacağız, derli toplu hale getireceğiz. Gelir İdaresi olmazsa vergiler toplanmaz demedim. Dolaylı vergilerin bu kadar yüksek olmasından herkes rahatsız. Bu düzeltilecek. Kayıt dışı ile mücadelenin dozu artırılacak. Uygulama daha kararlı olacak.”
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçenin ciddi açık vereceğinin ortada olduğunu söylerken, “Harcamalar daha rasyonel olmalı. Yapılması gereken orta vadeli beklentiyi iyi bir çerçeveye oturtmak.
Bütçe dengelerindeki kötüleşme süreklilik arz etmemeli. Kriz tedbirleri geçici olmamalı. Reformun yanı sıra idari boyutta da düzenleme olacak. Bütçe açıkları orta vadede aşağı çekilmeli. Taşıma suyuyla değirmen dönmez” diye konuştu. 

‘Klasik bakan olmayacağım’
“Yasa görüşmeleri sırasında klasik bakan olmayacağım” diyen Şimşek, “Eksik, sakıncalı gördüğünüz unsurları dile getirdiğinizde dikkate alacağım. Sorunları birlikte çözelim” diye üyelerden destek istedi. (Radikal)

Dolaylı vergiler yüksek
Bakan Mehmet Şimşek ayrıca, Bakanlığın Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen brifingde bürokratlara “Bu kadar vergi, idare olmasa da toplanır” şeklindeki iddianın CHP’li üyelerce komisyona taşınması üzerine, bu iddiaları yalanladı. Şimşek, Maliye Bakanlığının iyi birikimi olan departmanlardan oluştuğu brifingde böyle bir olayın yaşanmadığını söyledi.