Mektuba nisanda imza

Devlet Bakanı Ali Babacan, "Uluslararası Para Fonu ile (IMF) niyet mektubunu, nisanın ilk yarısında imzalamış oluruz" dedi. Babacan, NTV'de katıldığı programda, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, "Uluslararası Para Fonu ile (IMF) niyet mektubunu, nisanın ilk yarısında imzalamış oluruz" dedi. Babacan, NTV'de katıldığı programda, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Ali Babacan, yapısal reformlarla ilgili çalışmaların nisan ayının ilk yarısında bitirilmiş olacağını ve IMF ile niyet mektubunun nisan ayının ilk yarısında imzalanacağını vurguladı.
Nisanda IMF/Dünya Bankası yarıyıl toplantısının yapılacağını hatırlatan Babacan, bu toplantıya IMF ile niyet mektubunu imzalamış olarak gitmek istediklerini söyledi. Kur ve YTL'nin değerlenmesine ilişkin bir soru üzerine de bakan Babacan, "Kurdan şikâyet edenlere sorduğunuz zaman, 100 kişiye sorun 100 ayrı cevap alacaksınız. Doğrusu nedir? Sorunun cevabı bir denklemle formülle verilemez. AB sürecine giren tüm ülkelerde paralarının değer kazandığını görüyoruz. Bunu Güney Kore, Japonya yaşadı, AB'ye giren son 10 ülkeden çoğu yaşadı" diye konuştu.
'YTL aşırı değerli değil'
Yabancı paraların değeri konusunda garanti vermediklerini açıkladıklarını hatırlatan Babacan, buna karşılık YTL'nin değerini koruyacakları ve enflasyon karşısında erimesine izin vermeyeceklerini söylediklerini kaydetti. YTL'nin aşırı değerlendiği yönündeki başka bir soru üzerine Babacan, YTL'nin son 2-3 yılda eskiye göre değerlendiğini ancak aşırı değerli demeyi doğru bulmadığını kaydetti. Babacan, 'Bu doğru bir kur mu' sorusuna cevap aramanın yanlış olduğunu dile getirerek piyasanın dengesini bulacağını ifade etti.
Bir başka soru üzerine, "YTL'ye yatırım yapın diye bir değerlendirme hiçbir zaman yapmam. Ben YTL'yi enflasyon karşısında sadece ezdirmeyeceğimizi ifade ediyorum" diyen Babacan, Merkez Bankası'nın 1 puanlık faiz indiriminin piyasa tarafından beklendiğini de kaydetti.
Babacan bu arada, halen Meclis'teki Teşvik Yasası'nın kapsamını genişleten tasarıda, "Ancak teşvik verilecek il sayısının 49 olması kesindir. Bu değişmez" dedi. Babacan, tasarının kısa sürede son halini alacağını belirterek, "Kararlar kesinleştikten sonra bunların bütçeye etkisi ve bu bütçeye etkisini telafi edecek adımlar nedir? Bunların kararı verilir" dedi. BDDK ve IMF arasında bir sıkıntı olup olmadığının sorulması üzerine Babacan, şu yanıtı verdi:
"Taslak imzaya açılmıştı. Kısa sürede tamamlanacağını tahmin ediyorum. Sonradan gündeme gelen bir-iki küçük konu var. Zaten bankacılık yasası tasarısı taslağının TBMM'ye sevki yeterli."