Memur, 300 YTL zam istemeye hazırlanıyor

Hükümetle 15 Ağustos'ta toplu görüşme masasına oturacak olan memurlar, zam konusundaki taleplerini netleştirmeye başladı. Memur-Sen, halen 755 YTL olan ortalama maaşın en az 300 YTL zamla 1000 YTL'ye çıkarılması talebiyle masaya oturmaya hazırlanıyor.

ANKARA - Hükümetle 15 Ağustos'ta toplu görüşme masasına oturacak olan memurlar, zam konusundaki taleplerini netleştirmeye başladı. Memur-Sen, halen 755 YTL olan ortalama maaşın en az 300 YTL zamla 1000 YTL'ye çıkarılması talebiyle masaya oturmaya hazırlanıyor. Kamu-Sen, memurlar arasındaki gelir adaletsizliğinin giderilmesini ve çalışanların reel kayıplarının karşılanmasını talep ediyor. KESK ise memurlarla toplu görüşme yerine toplu sözleşme yapılması ve enflasyon ve büyüme oranlarının memur maaşlarına yansıtılmasını istiyor.
Kamu çalışanlarını temsilen 11 hizmet kolunda yedisi Kamu-Sen'e üçü KESK'e ve biri de Memur-Sen'e bağlı 11 sendika 15 Ağustos'ta Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile 2006 başından geçerli olacak maaş zammını belirlemek üzere bir araya gelecek.
Hükümetle yapılacak toplu görüşmelerin 15 gün içinde sonuçlanması gerekiyor. Anlaşmaya varılırsa, mutabakat imzalanacak ve Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Anlaşma sağlanamazsa tarafların biri üç gün içinde Uzlaştırma Kurulu'nu toplantıya çağıracak. Kurul, beş gün içinde karar verse de son karar yine Bakanlar Kurulu'nun olacak. Bugüne kadar dört kez yapılan görüşmelerin tümü Uzlaştırma Kurulu'na gitti. Kamu-Sen'in Başkanı Bircan Akyıldız, AKP'nin iktidara gelirken, memurların IMF'yle anlaşmalar çerçevesinde üç yıl bekleyip sonra rahatlayacağını açıkladığını anımsatarak şöyle dedi: "Üç yıl bekledik vaat ve pembe tabloyla kandırılmak istemiyoruz"
'Verilen söz tutulsun'
İmamların örgütlü olduğu Diyanet işkolunda yetki alarak toplu görüşmelere katılma hakkı kazanan Memur-Sen Başkanı Ahmet Aksu ise ortalama memur maaşlarının hükümetin kamu yönetimi çerçevesinde açıkladığı gibi net 300 milyon artırılmasını istedi. Aksu, bunun karşılanmaması halinde işçilere sağlanan olanakların memurlara da sağlanması gerektiğini belirterek, en az yüzde 10 artış isteyeceklerini söyledi. Grevli ve toplusözleşmeli, eşit işe eşit ücret verilmesinin öncelikli talepleri olduğunu anlatan Aksu, hükümetin üç yıllık program kapsamında açıkladığı üç yıllık maaş artışını asla kabul etmeyeceklerini söyledi.
'Reel kayıp yüzde 16'
Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, kamu çalışanlarının AKP döneminde yüzde 16 reel kayba uğradığını belirterek, öncelikle geçen yıl imzalanan 50 maddelik toplu görüşme tutanağının hayata geçirilmesini istedi. Kamu çalışanlarının gelir adaletsizliğine mahkûm edildiğini söyleyen Akyıldız, yüzdelik maaş artışı istemediklerini de kaydetti. Kamu işçilerinin ücretlerine yıllık zam yapılırken, memur maaşlarına altı aylık zam yapılmasını doğru bulmadıklarını belirten Akyıldız, artışın da yılbaşından itibaren geçerli olması gerektiğini söyledi. Akyıldız, "Bugüne kadar sabreden kamu çalışanları olmuştur. Bundan sonra düşünmesi gereken hükümet" dedi.
KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, tüm çalışma yaşamının toplusözleşmeyle belirlenmesini istediklerini belirterek, hükümetin masaya toplusözleşme anlayışıyla gelmesi gerektiğini söyledi. Hükümetin öncelikle geçen yıl imzalanan mutabakat metninin gereğini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "Pazarlık yapacaksak, hükümetin üç yıl için ilan ettiği zam açıklamaları geri çekilmeli. Zam açıklanıyor, masa anlamsızlaşıyor. Temel ücret tarif edilmeli. Enflasyon ve yüzde 10'luk büyümeden de düşen payı istiyoruz" diye konuştu.