Memur beklemede

Toplusözleşme görüşmelerinin dünkü altıncı turu 13 saatten fazla sürdü. Başbakan Yardımcısı Şahin, yüzde 4'lük zam teklifinin yerine yeni öneri getirmedi. Görüşmede sendikal haklar ve diğer talepler ele alındı.
Şahin, 12 bin geçici personelin kadroya alınması talebini "Artık sınavla eleman alınıyor" diyerek kabul etmedi. Konut Edindirme Yardımı'nda biriken paranın ödenmesi konusu ise Meclis gündemine getirilecek.

ANKARA - Memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusunda Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkmadı. Memur sendikaları ve hükümet arasındaki toplugörüşmelerin dün gerçekleştirilen altıncı turu, gazetemizin baskıya girdiği saatte 13 saati aşmıştı.
Toplantının büyük bölümünde öncelikle özelleştirilen KİT'lerdeki geçici personelin durumu ve konut edindirme yardımı gibi ücrete ilişkin konular ele alındı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, memur ücretleri konusunda Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Devlet Bakanı Ali Babacan ile önceki akşam partisinin merkez yürütme kurulu toplantısında bir araya geldi. Ancak, bu toplantı sonrasında herhangi bir karar çıktığına dair bilgi alınamadı.
Geçici için kadro yok
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin başkanlığında memur zamları için yapılan toplugörüşmelerin altıncı turu dün gerçekleştirildi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu'nun katılımıyla yapılan görüşmelerde, zammın dışındaki sendikal hak ve talepler ele alındı. Özelleştirilen kuruluşlardaki personelin haklarını düzenleyen 4/b statüsündeki kişilerin sendikaya üye olmasıyla ilgili çalışma yapılması kararlaştırıldı.
Hükümet, sendikaların 4/c statüsündeki yaklaşık 12 bin geçici personelin kadroya alınmasına yönelik talebini olumlu karşılamadı. Şahin'in, bu öneriyi "Devlet kurumları artık sınavla eleman alıyor. Bu talebin olumlu karşılanması haksızlık yaratır" diyerek geri çevirdiği öğrenildi.
KEY hesaplarının hak sahiplerine ödenmesi konusunda Bakan Şahin'in sendikalardan taleplerini isteyerek bunları TBMM Genel Kurulu'na önerge olarak sunacağını ifade ettiği belirtildi. Sendikalar, KEY hesaplarının yasal faiziyle ödenmesini talep ediyor.
Saat 10.00'da başlayan altıncı tur görüşme, 13 saatten fazla sürdü. Haber yayına hazırlandığında, hükümetle sendikalar arasındaki toplugörüşmeler devam ediyordu.
Toplugörüşme öncesinde, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız, en düşük devlet memuru maaşının 1.023 YTL'ye çıkarılması talebinin esneyebileceği kadar esnemiş bir talep olduğuna işaret etti. Akyıldız şöyle konuştu:
"Daha fazla esneyebilmesi için siyasi iradenin masada samimiyet ortaya koyması gerekmekte. Burası pazarlık masası, ama yüzde 4'ü yüzde 5 yapar gelirlerse o zaman esneme payı kalmaz. O yüzden sağduyulu tavır bekliyoruz."
'Teklif utanç verici'
Memur-Sen Genel Başkanı Aksu da "Hortumcu, gerekçe gösterilerek memura zam verilmemesi mazeret değil" dedi. Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) üyeleri, toplugörüşmelerin sürdüğü Başbakanlık yeni binada eylem yaptı. BASK Genel Başkanı Resul Akay, yüzde 4 zam önerisini 'utanç verici' olarak değerlendirdi.
Görüşmelerden çekilen KESK de eylemlerini sürdürdü. KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, toplugörüşmelerin dördüncü turunda "Çözüm toplugörüşme değil, toplusözleşme ve grev hakkının kullanılmasıdır" diyerek masadan çekildiklerini hatırlattı. Tombul, "Görüşmelerin son turunda da ortaoyunu devam ediyor" dedi.