Memur dün iş bıraktı, 'Çok daha büyük grevlere hazırız' dedi

Memur dün iş bıraktı, 'Çok daha büyük grevlere hazırız' dedi
Memur dün iş bıraktı, 'Çok daha büyük grevlere hazırız' dedi

Kamu emekçilerinin bir günlük iş bırakma eylemi tüm yurtta yapıldı. Ankara ve İstanbul en büyük gösterilere sahne oldu. İstanbul?da Beyazıt?ta toplanan memurlar hükümeti topa tuttu. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOGLU /AA

Türkiye'de yaklaşık 2 milyon memur, toplusözleşme ve grev hakkı için dün bir gün iş bırakarak alanlara çıktı. Ankara'da Kamu-Sen ve İstanbul'da KESK miting yaptı KESK Başkanı Sami Evren, '2 milyon çalışan katıldı. Bu eylemin dikkate alınmaması, işçi sendikalarıyla birlikte çok daha büyük grevlerin habercisi olacaktır' dedi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon memur AKP hükümetinin ekonomi politikalarını protesto etmek için dün bir gün iş bırakarak alanlara çıktı.
İş bırakma eylemine Ankara’da yoğun katılım oldu. Öğretmenler, sağlık çalışanları vergi dairelerindeki memurlar ve demiryolları çalışanları başta olmak üzere çok sayıda memur işbaşı yapmadı. Kamu-Sen ve KESK tarafında düzenlenen iki ayrı mitingle iş bırakma eylemine destek verildi.
AKP’nin uyguladığı ekonomi politikalarını protesto etmek için tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankaralı memurlar da bir gün iş bıraktı. İş bırakma eylemine son yılların en yüksek katılımı sağlandı. Ankara’da grev nedeniyle 2 tane hızlı tren dışında hiçbir tren ve banliyo kalmadı. Eyleme katılımın yoğun olduğu yerlerden bir diğer ise okullar oldu.
Çok sayıda öğretmende eyleme destek amacıyla derse girmezken, sınavların olduğu okullarda ise öğretmenler sınav bitiminden sonra okullardan ayrıldı.

İlk eylem gece yarısı
Ankara’daki ilk eylem Kamu-Sen üyelerinin gece yarısında sonra TCDD çalışanları ziyaretiyle başladı. Türk Ulaşım-Sen Başkanı Nazmi Güzel, memur konfederasyonlarınca bir gün süreyle iş bırakma kararı nedeniyle , sendika olarak bu karara uyduklarını bildirdi. Güzel, gece yarısından sonra tüm  bölgelerde trenlerin hareket etmediğini ifade etti. Güzel, havameydanları ve limanlarda yeterli personel bulunmadığını dile getirdi. Uyarılara karşın havayolu şirketlerinin havaalanlarına inmeye çalışmasının ve alanların uçakları kabul etmesinin çok riskli olduğunu vurgulayan Güzel, “200 havayolu şirketini uyardık. Kurum yetkililerini uyardık, tedbirli olmaları konusunda. Bir mağduriyet yaşanmasın diye yolcularımızı uyardık. Buna rağmen seyrüsefer emniyeti ortada yokken böyle bir yola girerlerse buradan doğacak olumsuzluğun faturasını kesinlikle birileri ödeyecektir. O sorumluluk asla bizde olmayacaktır” diye konuştu. 

Öğretmelere destek
Sabah olduğunda, öğrencilerin de öğretmenlerin destek amacıyla okullara gitmediği gözlendi. İş bırakma eyleminin etkili olduğu başka bir yer de vergi daireleri oldu.  Eylem nedeniyle Demiryolları dışında limanlarda çalışanları yükleme ve boşaltma işlemi yapılmazken, havaalanı çalışanları da eyleme destek verdi.
Eyleme hastanelerde de yoğun ilgi gösterildi. Hastanelerdeki domuz gribi aşısı ve acil hastalar dışında sağlık hizmeti verilmedi. 

Polis müdahale etti
Sabah saatlerinde ise Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) ve Türk Ulaşım Sen (TUS) üyelerinin bir bölümü, Ankara Garı’ndaki peronlarda toplandı. Gar içinde emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri alırken uyarı grevi nedeniyle çalıştırılmayan banliyöler ile konvansiyonel trenler peronlarda bekletildi.
Ayrıca, saat 08.00’de hareket etmesi gereken Boğaziçi Ekspresi de “tren personelinin görev kabul etmemesi nedeniyle” depoya çekildi. BTS yapılan açıklamada ise Balıkkesir Garı’nda greve katılan 5 sendika üyesinin gözaltına alındığını bildirdi.
Ayrıca, Ankara’da bir Yüksek Hızlı Tren (YHT) makinistinin, greve uymayarak treni sefere çıkarması tansiyonu yükseltti.

Grev kırıcı memur
Garda eylemlerini sürdüren bazı memurlar, sefere hazırlanan makiniste tepki gösterdi. Bu sırada trenin bulunduğu peronda güvenlik önlemi alan polislerle, greve katılan memurlar arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın devam ettiği sırada tren, perondan ayrılarak Eskişehir yönüne doğru hareket etti. 

Grev aşısı yaptılar
Sağlık-Sen üyeleri Yüksek İhtisas Hastanesi önünde bir araya geldi. Memurlar Başbakan Erdoğan maskesi takan bir sendikalıya temsili “grev aşısı” yaptı.  Eylemciler daha sonra hastaneye gelen hastalar karanfil dağıttı. SES Genel Başkanı Bedriye Yoğun da, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde yaptığı açıklamada “Sayın Başbakan, sen hukuku kendine göre tanımlayadur. Davos’ta ‘one minute’ diyedur. Emekçiler sana ‘one minute’ diyorlar.”

Erdoğan’a öfke
İş yerlerinin önünde yapılan basın açıklamalarının ardından memurlar iki noktada düzenlenen mitinglere katılmak için hareket etti. Kamu-Sen üyesi memurlar Abdi İpekçi Meydanı’nda bir araya gelirken KESK üyesi memurlar’da Ziya Gökalp Caddesi’nde bir araya geldi. Kamu-Sen’lilerin eylemine CHP, MHP ve DSP’li bazı milletvekilleri de destek verdi.
Sendika Başkanı Bircan Akyıldız burada yaptığı konuşmada ise hükümeti sert bir dille eleştirerek “Masayı yok sayan, bizleri görmeyen, duymayan Başbakan, bugün mü toplugörüşme masasının önemini kavramıştır? Bunca zamandır siyasi iradeden ciddiyet bekleyen memurlarımız için artık sözün bittiği yere gelinmiştir. Hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı helal etmiyoruz. Hakkımız zehir zıkkım olsun” diye konuştu.
KESK’in eyleminde de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iş bırakma eyleminin yasal olmadığı şeklindeki açıklamasına sert tepki gösterildi. KESK’in mitingine bazı DTP, CHP ve DSP milletvekilleri katıldı. Az da olsa bazı eylemcilerin CHP milletvekillerini yuhalaması dikkat çekti.
KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek yaptığı konuşmada “25 Kasım grevi, ülkede demokrasi ve barışın sağlanması için ürkek, arkası boş açılımlar yerine cesur ve bütün toplumsal kesimlerin katıldığı somut adımlara ihtiyaç olduğunu size hatırlatmak için yapılmış bir uyarıdır”diye konuştu.

Ambulanslar acile güç ulaştı

Kapanan yollar nedeniyle  vatandaş, toplutaşıma araçlarından inerek işlerine yürüyerek gitti. Yolu kapatan memur ve polis arasında zaman zaman gerginlik oldu

Kamu çalışanlarının eylemi, İstanbul’da otobüs ve vapur seferleri dışında, birçok alanda hizmetlerin aksamasına neden oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde toplanan sağlık çalışanlarının eylemi sonucunda, hasta taşıyan ambulanslar acil servislere ulaşımda zor anlar yaşadı. Sağlık çalışanlarının Beyazıt’a yürüyüş başlatmasıyla, Millet Caddesi ve tramvay yolunun trafiğe kapatılması karşısında vatandaşlar işlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldı.
Birçok sağlık çalışanı, İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren İstanbul Tıp Fakültesi’nde ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde toplandı. Hastane bahçesindeki kalabalık gruplar nedeniyle hasta taşıyan ambulanslar, acil servislere ulaşmakta güçlük çekti. Bir yandan eylem yapan sağlık çalışanları, bir yandan da arkadaşlarını uyararak ambulansın yolunu açmak için çaba harcadı.
Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde görevli Sağlık Emekçileri Sendikası üyesi sağlık çalışanları, kendilerine destek veren vatandaşlara teşekkür etti.
Millet Caddesi, grubun geçişi nedeniyle trafiğe kapandı. Vatandaş, toplu taşıma araçlarından inerek işlerine yürüyerek gitti. Yolu kapatan kamu çalışanları ve polis arasında zaman zaman gerginlik yaşanırken, uzun süren pazarlıklar sonucu kamu çalışanlarının tramvay yolunu kullanmalarına izin verildi. Millet Caddesi’nde trafik normale dönerken, bu defa tramvay yolunda seferler aksadı. ‘Uyarı grevi’nde Atatürk Havalimanı çalışanlarının desteği düşük oldu. 

Havalimanı sakindi
İstanbul Atatürk Havalimanı’nda “uyarı grevi”ne destek verenlerin sayısı yaklaşık 150 ile sınırlı kaldı. DHMİ önünde 150 kişi halay çekti. 

Ankara’da polis biber gazı kullandı
KESK üyelerinin düzenlediği mitinge çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi destek verdi. Polisin Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan köprüde bulunan eylemcilere indirmesi nedeniyle gerginlik yaşandı. Çıkan arbedeye polis biber gazıyla müdahele etti.
Müdahale sırasında SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara baygınlık geçirdi. Kara daha sonra hastaneye götürüldü. Artan tansiyon nedeniyle ÖDP üyesi bir grup ile Halkevleri üyesi bir grup arasında da kavga çıktı. KESK yöneticilerinin araya girmesiyle gerginlik son buldu. 

Kadına biber gazı
KESK üyesi kadınlar Ziya Gökalp Caddesi üzerindeki eyleminin ardından Güvenprak’ta bulunan Kadına Karşı Şiddete Son Platformu üyesi kadınların eylemine destek verdi. Kadınların basın açıklaması yapması için Yüksel Meydanı’na yürümesine polis izin vermedi.
Çıkan arbede sonucu Ankara Polisi Kadına biber gazı sıktı. Kadınların eylemi uzun süre devam etti. Dönem dönem polis kadınların dağılması için kalkanlarıyla müdahale etti. Ancak kadınlar
Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması yapma ısrarı sürdürdü ve yaklaşık 3 saat boyunca Güvenparktan ayrılmadı.