Memur: Ek zam yüzde 10 olsun

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, son 10 yılda kamu emekçilerinin reel ücretlerinin yüzde 10 oranında eridiğini belirterek, hükümetin yüzde 10 ek zam yapması gerektiğini söyledi.

ANKARA - KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, son 10 yılda kamu emekçilerinin reel ücretlerinin yüzde 10 oranında eridiğini belirterek, hükümetin yüzde 10 ek zam yapması gerektiğini söyledi.
Tombul, yarın başlayacak toplugörüşmeler öncesi hükümete mesaj vererek, haklarını alamamaları durumunda meydana ineceklerini belirtti.
Temel ücretin 1050 YTL'ye çıkarılmasını, maaşlardaki adaletsizliklerin giderilmesi gerektiğini kaydeden Tombul, memura yılda iki ikramiye verilmesini, çalışmayan eş için 188 YTL, her çocuk için 105 YTL ödenmesini, 300 YTL kira yardımı yapılmasını ve kadınlara ücretli doğum izninin 24 haftaya çıkarılmasını istedi.
Zam altı ayda eridi
2006'nın ilk yedi ayında gerçekleşen enflasyonun yüzde 5.76 olduğunu dile getiren Tombul, bu yıl için yapılan yüzde 5'lik zammın altı ayda eridiğini vurguladı. Enflasyon farkının 2007 yılında ödenmesinin çok anlamlı olmadığını ifade eden KESK Genel Başkanı Tombul, bu paranın hemen ödenmesi çağrısı yaptı.
'Alanlara ineriz'
Tombul, isteklerinin gerçekleşmemesi halinde alanlara inip iş bırakacaklarını açıkladı. Tombul, ağustos ayı eylem takvimine ilişkin de bilgi vererek, 25 Ağustos'ta toplusözleşme ve grev haklarına ilişkin panel düzenleyeceklerini, alan eylemleri yapacaklarını, daha sonraki süreçte iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini anlattı.
Tombul, bir önceki yılın temmuz ayına göre yıllık enflasyonun yüzde 11.69 olarak hesaplandığını ifade ederek, ekonomide dalgalanmanın ürün maliyetini artırdığını söyledi.
Hükümetin 15 Ağustos'ta başlayacak sürecin 'toplusözleşme' görüşmesi olduğunu açıklamasını isteyen KESK Genel Başkanı Tombul, bunun gerekçesini ise şöyle açıkladı:
"Son 25 yılda Türkiye ekonomisi üç kat büyüdü ama kamu emekçilerinin ücretleri geriledi. Son 10 yılda kamu emekçisinin reel ücretleri yüzde 10 eridi. Yoksulluk kalıcılaştı. Devlet İstatistik Enstitüsü'ne göre 20 milyon kişi yoksullaştı."