Memur evin bir odasına çalışıyor

Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen'in araştırmasında, ekonomik krizler ve fiyatlardaki artış nedeniyle, devlet memuru için ev sahibi olmanın hayal haline geldiği belirtildi.

ANKARA - Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen'in araştırmasında, ekonomik krizler ve fiyatlardaki artış nedeniyle, devlet memuru için ev sahibi olmanın hayal haline geldiği belirtildi. Sendikanın, Emekli Sandığı verileri ile Ankara'daki emlak fiyatlarını karşılaştırarak yaptığı araştırma, memurların emekli ikramiyesinin, yıllar itibarıyla konut fiyatı karşısındaki gerileyişini gözler önüne serdi.
Üniversite mezunu ve 1. derecenin 4. kademesindeki bir memur baz alınıp yapılan araştırmaya göre, 1982'de emekli olurken ortalama 1 milyon 100 bin lira ikramiye alan memur, 750 bin liraya konut sahibi olabiliyordu. Aynı derece ve kademedeki memur, bugün ise 27 milyar lira ikramiye ile 81 milyar lira fiyatındaki aynı evin ancak üçte birini alabiliyor.
Taksit maaşı geçiyor


Büyütmek için tıklayınız

Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen memurun, ikramiyesini peşinat olarak yatırması da ev sahibi olması için yeterli olmuyor. Çünkü, yatırdığı peşinata rağmen emekli maaşından daha fazla kredi taksiti ödemesi gerekiyor. Emekli maaşı olarak 710 milyon lira alacak memurun, 81 milyar liralık ev için yüzde 1.07 faizle konut kredisi kullanması ve emeklilik ikramiyesini peşinat olarak vermesi durumunda, kalan borcu için 120 ay vadede aylık 821 milyon 90 bin, 144 ay vadede aylık 757 milyon 920 bin, 240 ay vadede aylık 650 milyon 80 bin lira ödeme yapması gerekiyor.
Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, emekli ikramiyelerinin çok düşük olduğunu ve en azından bir ev alınabilecek düzeye getirilmesi gerektiğini ifade etti. Çalışırken sıkıntıdan kurtulamayan memurların, emekli olduktan sonra başlarını sokabilecek sıcak bir yuvanın hayaliyle ömürlerini geçirdiklerini anlatan Yokuş, "Ama görüyoruz ki, emekli olduktan sonra daha büyük ekonomik sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Emekli ikramiyeleri günün şartlarına göre yeniden düzenlenip hiç olmazsa bir ev alınabilecek düzeye getirilmeli. Hayatının sonbaharını yaşayan bu insanlar, daha rahat bir yaşam sürebilmeli" dedi.