Memur: Hakkımızı isteriz

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, memur maaşları arasında iyileştirme yapılacağı açıklanmasının 'siyasi iradenin tek taraflı aldığı bir karar gibi gösterildiğini' ifade ederek...

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, memur maaşları arasında iyileştirme yapılacağı açıklanmasının 'siyasi iradenin tek taraflı aldığı bir karar gibi gösterildiğini' ifade ederek, bu kararı Bakanlar Kurulu kararı olarak yürürlüğe koymayı hukuksuzluk olarak algılayacaklarını söyledi.
Akyıldız, hükümet yetkililerinin çeşitli zamanlarda ifade ettikleri ekonomik düzelmeden paylarını almak istediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın memurların durumlarının düzetilmesi için istediği üç yılın dolduğunu ifade eden Akyıldız, daha önceki toplu görüşmelerde gündeme getirilen 'kaynak yok' mazeretinin geçerliliğini yitirdiğini vurguladı.
Siyasi iktidarı adil olmaya çağıran Akyıldız, "Ek ödeneği ya da tazminatı bulunmayan kurumlarda görev yapan ve düşük ücret alan kamu çalışanlarının ücretlerine 'denge tazminatı' adı altında bir iyileştirme yapılması zorunluluk haline gelmiştir" dedi. En düşük memur maaşının asgari geçim haddine göre belirlenmesini isteyen Akyıldız, tek kişinin yaşaması için asgari geçim tutarının 880 YTL'ye ulaştığını ileri sürdü. Bircan Akyıldız, bu taleplere siyasi idarenin gerekli duyarlılığı göstermemesi halinde genel grev dahil, aşama aşama her türlü eylemi gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.
'En az 950 YTL isteriz'
"Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ise, "Hükümetin zam önerisini hem sevindirici hem de şaşırtıcı bulduk" dedi. Aksu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in en alt kademedeki memura 300 YTL verileceği yönündeki açıklamasını heyecanla karşıladıklarını belirtti.
Hükümetin zam önerisini hem sevindirici hem de şaşırtıcı bulduklarını ifade eden Aksu şöyle dedi: "Sayın Bakan'ın 'Yüzde 7.4 artış düşüncesindeyiz' açıklaması net değil. 300 YTL artı yüzde 7.4 mü ya da sadece yüzde 7.4 mü belli değil. Toplu görüşmelerde kamu çalışanına sadece yüzde 7.4 verilmesini kabul edilebilir bulmuyoruz. Açlık sınırının 533 bin 48 YTL olduğu Türkiye'de en düşük memur maaşı 950 YTL olmalı." (aa, anka)