Memur için kritik gün salı

Memur için kritik gün salı
Memur için kritik gün salı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik: Hakem heyeti zammı salı gününe kadar açıklayacak

SİVAS - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur maaşları için önerebilecekleri en iyi rakamları önerdiklerini belirterek, "Bizim müzakerede aldığımız kararın haklılığına inanılırsa, hakem heyeti tarafından onaylanıp geçecek. Hayır denirse ki burada fazla verilmiş biraz eksiltirler, az verilmiş denilirse de artırırılar. Bu tamamen hakem heyetinin takdirinedir" dedi.Bazı açılış ve ziyaretler için karayolu ile Sivas’a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Valilik binası önünde Vali Ali Kolat ve protokol üyeleri tarafından karşılandı. Polis tören mangasını selamlayan Bakan Çelik, ardından makamında Vali Ali Kolat ile görüştü. Vali Kolat, şeref defterini imzalayan bakana burada plaket verdi..

Bakan Çelik, Valilik ziyaretinde basın mensuplarının memur maaş zammına yönelik sorulanı yanıtladı. Bakan Çelik taleplerin sınırsız olduğunu belirterek, "Taleplere itiraz etme hakkımız yok. Çalışanlar daha çok istemek, hükümetler de daha çok vermek isterler. Ama daha önce de defalarca söyledim. Vereceğiniz şeyin karşılığı varsa ülkeyi doğru yönetiyorsunuz demektir.

Vereceğiniz şeyin karşılığını temin etmeden veriyorsanız yalnız memurlara değil 74 milyon insana haksızlık ve yanlış işlem yapıyorsunuz demektir. Biz hesabımızı kitabımızı iyi yaparak, yürüyen bir hükümetiz. Yani keyfi uygulamalardan, populist yaklaşımlardan, hamasetten uzak durmaya çalışıyoruz" dedi.

Memurlara ve çalışanlara seslenen Çelik, şöyle devam etti: "Memurlarımıza, çalışanlarımıza şunu söylüyorum. Sizi kesinlikle enflasyona ezdirmeyeceğiz diyorum. Yani ülkemizde enflasyon rakamlarına bakıyoruz son 10 yılda enflasyonun kesin rakamı yüzde 135.3 tür. Yani 10 yılda oluşan enflasyon rakamı yüzde 135.3’tür. Memurlarımıza verdiğimize bakıyoruz. Memurlarımıza yüzde 228 ortalama zam yapmışız.

Şimdi yüzde 228 mi büyük, yoksa yüzde 135 mi büyük. Yani böyle bir tablo var önümüzde. Bizim memur ve çalışana bakışımız bu. Memura daha fazla verin şeklindeki ifadeleri saygıyla karşılıyoruz. Bizim toplu sözleşme müzakerelerinde teklif ettiğimiz rakam 7.6’dır. Beklenen enflasyonu ise Merkez Bankası açıkladı ki ilk yarısında bir sapma yok 3 ile 3,5 arasında olacak.

İkinci yarıda da daha düşeceğini ifade ediyor. Yüzde 6-6,5 arasında olacak bir enflasyon beklertisine karşı yüzde 7.6’lık bir ücret zamamnı biz teklif etmişiz. Memurlarımız konfederasyonlarımız daha çok istiyor. Saygı duyuyoruz."

HAKEM HEYETİ KARAR VERECEK

Memur maaş zamları ile ilgili hakem heyetine gidilmesini de değerlendiren Bakan Çelik, "Hakem heyeti en geç salı günü kararını açıklayacak. Açıklarken de tabiki ülkenin gerçeklerini, mali disiplin uygulamalarını, 74 milyonun taleplerini, her şeyi yani bütün ekonomik veriler önlerinde olacak, bir taraftanda memurlarımızın geçim şartlarını ve memurlarımızın taleplerini yanyana koyacaklar.

Bizim müzakerede aldığımız kararın haklılığına inanılırsa hakem heyeti tarafından onaylanıp geçecek. Hayır denirse ki burada fazla verilmiş biraz eksiltirler, az verilmiş denilirse de artırırılar. Bu tamamen hakem heyetinin takdirinedir" diye konuştu. (dha)

bigPara.com