Memur maaşı 40 YTL zamlı

Yeni yasaya göre 1 milyon 400 bin memur, 1 Ocak'tan itibaren 40 YTL zam alacak. Aynı zam ikinci yarıda da yapılacak.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Hükümet ek ödeme alamayanlarla diğer memurlar arasında dengeyi sağlamak için personel ücretine yıllık toplam 2 milyar YTL artış yapacak. TBMM Genel Kurulu, 1 milyon 400 bin memura yılın ilk yarısında aylık 40 YTL, ikinci yarısında 40 YTL ödenmesine ilişkin yasa tasarısını kabul etti.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yasayı onaylaması durumunda memurlar 15 Nisan'da farklarıyla birlikte zamlı maaşlarını alabilecek. 1 Ocak 2006 tarihinden geçerli olan söz konusu ödeme, memur maaşlarında yıllık bazda aylık ortalama 60 YTL artış anlamına geliyor.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yasanın bütçeye maliyetinin 2 milyar YTL olduğunu ifade etti. Ödeme, 2006'daki 36 milyar YTL'lik personel giderlerinin yüzde 5.5'ine karşılık geliyor. Yapılacak 40+40 YTL'lik ödemeden şu kurumlar yararlanacak:
Kimler yararlanacak?
'Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, YSK, Adalet, İçişleri, Milli Eğitim, Bayındırlık, Ulaştırma, Tarım, Enerji, Kültür-Turizm, Milli Savunma, Çevre-Orman bakanlıkları, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, AB Genel Sekreterliği, Diyanet, AKDTYK ile bağlı kuruluşları, Patent Enstitüsü, GAP İdaresi, Özel Çevre Koruma Kurumu, YÖK, üniversiteler ile yüksek teknoloji enstitüleri, Emniyet, DSİ, Karayolları, Tapu ve Kadastro, Orman, Tarım Reformu, Petrol İşleri, SHÇEK, Basın-Yayın ve Enformasyon, Gençlik ve Spor, Vakıflar, Sivil Havacılık, Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları, Elektrik İşleri Etüt İdaresi, İller Bankası genel müdürlükleri, TODAİE, MTA, il özel idareleri ve belediyeler ile bunların bağlı kuruluşları, AOÇ ile subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar.'
Kadro karşılığı sözleşmeli personel hariç, sözleşmeli personele ödeme yapıp yapmamaya veya yapılacak ek ödeme tutarının ne olacağına YPK veya Bakanlar Kurulu karar verecek. Kabul edilen kanunla bazı memurların maaşındaki artış 40+40 YTL'nin üzerine çıkacak. Bu çerçevede tüm kamuda teknik hizmet dahil kadrolardakilerin aylık ücreti 2006 sonu itibarıyla toplam 230 YTL artacak. Bu personelden açık çalışma mahallerinde çalışanların ise 250 YTL artacak.
Öğretmenler
Öğretmenlerin 3.5 YTL'den 5.5 YTL'ye çıkarılan zamlı ek ders ücreti 1 Nisan'dan itibaren ödenecek. Tatil günleri ve mesai saati dışındaki ders ücreti 6 YTL, özel eğitime muhtaç öğrenciler ile cezaevlerinde verilen ders ücretleri 7.5 YTL olacak. Yıllık 10 ay olan sözleşme süreleri 12 aya çıkarılacak. Haftalık ders saatini aşanlar ek ders ücreti alabilecek.
Din hizmetlerinde çalışanların aylıkları 180 YTL artacak. Emniyet hizmeti tazminatı tüm polisler için 100 YTL artacak ve yıl sonu itibarıyla aylık maaşlarındaki artış 180 YTL olacak. Makam tazminatı alamayan emekli MİT mensupları ile polis ve bekçilere ise aylık 100 YTL ilave ödeme yapılacak.
IMF rahatsız oldu
Uluslararası Para Fonu IMF ek ödenek alamayan memurların maaşına zam öngören yasayı 'programdan sapma' diye niteledi. Reuters'ın sorularını yanıtlayan bir IMF yetkilisi, 2 milyar YTL'lik harcamanın beklentilerinin ötesinde olduğunu söyledi. IMF daha önce de tekstilde KDV'nin yüzde 18'den, yüzde 8'e indirilmesini 'programdan sapma' olarak nitelendirmişti.
TSK'daki sivile 120 YTL artış
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan sivil memurlara yıl sonu itibarıyla 120 YTL maaş artışı sağlanacak. THY'de çalışan subay emeklisi pilotlara Emekli Sandığı'ndan sağlık yardımı yapılacak.
Adli personele
Hâkim ve savcılara ödenen aylık tazminat 21 YTL artırılarak 64 YTL'ye çıkarılacak. Birinci sınıfa ayrılmış, bu sınıfa ayrıldığı tarihten itibaren meslekte üç yılını doldurmuş, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkını kazanmış hâkim ve savcıların aylık tazminatları ise 26 YTL artırılarak 273 YTL'ye çıkarıldı. Bunlara ayrıca 40+40 YTL'lik ödeme gerçekleştirilecek.
Belediye müfettişleri
Belediye teftiş kurullarında görev yapan iki yıllık yüksekokul mezunu müfettişler de dört yıllık fakülte mezunlarına ödenen makam tazminatı alacak.
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hukuk müşavirleri ve avukatlara, kazandıkları davalara karşılık ödenecek paranın üst limiti yıllık 3.1 milyar YTL'den, 4.3 milyar YTL'ye çıkarıldı. Sendika üyesi memurların sendika aidatları için aylık beşer YTL destek ödenecek. Aile yardımı ödeneği ise 53 YTL'ye çıkarılacak.