Memur maaşı kirayı geçemiyor

Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçişle birlikte fiyatların 30 yıl öncesine döndüğü, ancak memur maaşlarının 10 yıl önceki rakamlara bile ulaşmadığı belirtildi.

ANKARA - Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçişle birlikte fiyatların 30 yıl öncesine döndüğü, ancak memur maaşlarının 10 yıl önceki rakamlara bile ulaşmadığı belirtildi. Türkiye Kamu-Sen'den yapılan açıklamada, Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, 1994 yılında, kira ve gıda harcamalarının ortalama bir memur maaşının yüzde 72'sine denk geldiği, geri kalan yüzde 28'in ise ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçların karşılanması için harcandığı belirtilen açıklamada, 2004 Aralık ayı verileri esas alındığında ise ortalama bir memurun aylığının yüzde 95'ini kira ve gıda ihtiyacının oluşturduuna işaret edildi.
Son 10 yılda kira ve gıda gibi zorunlu harcamalara oranla memur maaşlarının reel olarak yüzde 23 azaldığı vurgulanan açıklamada, "Kira ve gıdadaki artış memur maaşlarına yansıtılsaydı, bugün en düşük memur maaşı 840 YTL olacaktı" görüşü dile getirildi.