'Memur maaşına ek zam gündemde değil'

Devlet Bakanı Ali Babacan, enflasyonun hedefin üzerinde gerçekleşme olasılığı karşısında memur maaşlarına ek zam yapılmasına sıcak bakmadığını ortaya koydu.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, enflasyonun hedefin üzerinde gerçekleşme olasılığı karşısında memur maaşlarına ek zam yapılmasına sıcak bakmadığını ortaya koydu. Babacan, "Biz birçok kesime yıl başında maaş ayarlamalarını yaparken enflasyonun üzerinde artışlar yapmıştık. Dolayısıyla yıl sonu enflasyon gerçekleşmesi kesinleşmeden bu tür konuları gündeme getirmeyi doğru bulmuyorum" dedi.
Babacan, dün AB hedefleriyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, güncel gelişmelerle ilgili soruları da yanıtladı. Para Politikası Kurulu'nun önceki gün aldığı faiz artırma kararına Babacan, "Türk ekonomisi için hayırlı olsun. Daha fazla yorum yapmayı doğru bulmuyorum" değerlendirmesi yaptı.
Para Politikası Kurulu'ndaki boş üyeliğe serbest piyasa ve IMF karşıtı görüşlere sahip olduğu ifade edilen İbrahim Turhan'ın atanmasını da değerlendiren Babacan, Kurulun bir üyesinin banka meclisi tarafından Meclis üyeleri arasından seçildiğini söylemekle yetindi.