Memur maaşlarına zamda karar günü

Kamu İşveren Kurulu ile yetkili memur sendikaları arasındaki toplugörüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine, memur maaşlarına yapılacak zam konusundaki kararın, bugünkü Bakanlar Kurulu'nda verilmesi bekleniyor.

ANKARA - Kamu İşveren Kurulu ile yetkili memur sendikaları arasındaki toplugörüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine, memur maaşlarına yapılacak zam konusundaki kararın, bugünkü Bakanlar Kurulu'nda verilmesi bekleniyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki Kamu İşveren Kurulu ile Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen yetkilileri, geçen cuma günü Uzlaştırma Kurulu kararlarını görüşmüştü. Hükümet, toplantıda daha önceki teklifini revize ederek, sendikalara düşük maaş alan memurlara yüzde 4+4, bunun dışındaki memurlara yüzde 3+3 veya tüm memurlara yüzde 3+3, ek ödeme almayanlara da ayrıca 20+20 YTL denge tazminatı ödenmesi yönünde iki öneri getirmişti.
Ancak bu öneriler görüşmeye katılan memur sendikalarınca kabul edilmemiş ve uyuşmazlık tutanağı tutulmuştu. Şahin, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Uzlaştırma Kurulu kararlarının, memur maaşları için gelecek yıl ayrılan paraya 3 milyar YTL'lik bir ilave yük getirdiğini belirtmişti. Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen ise Uzlaştırma Kurulu kararlarının uygulanmasını talep etmişti. Kanuna göre yapılacak zamda son sözü, Bakanlar Kurulu söyleyecek.