Memur meydanlara

100 YTL'lik zam önerisi
Toplusözleşme görüşmeleri altıncı turda uzlaşmazlıkla sonuçlandı. Başbakan Yardımcısı Şahin, en düşük memur maaşına 100 YTL zam önerdi. Şahin "Daha fazlasını veremeyiz. Sendikaların istediği zam yapılırsa 2007'de hiç yatırım yapamayız" dedi.
'İyi niyetliydik ama...'
Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen başkanları Akyıldız ile Aksu ise tepki gösterdi: Bütün iyi niyetimize rağmen karşılık göremedik. Kamu çalışanlarını hazırlanacak her türlü eyleme davet ediyoruz. Bundan sonra alanlarda neler olduğunu göreceksiniz.

ANKARA - Memurların 2007 yılı maaş zammı için 15 Ağustos'ta başlayan toplugörüşmeler altıncı turda uzlaşmazlıkla sonuçlandı. Hükümet son görüşmelerde, yüzde 2+2'lik zam önerisini iki alternatifli olarak yeniledi. Birinci alternatifte, üst kademedeki memurlar için yıllık yüzde 5.1 (her altı ayda bir yüzde 2.5 zam), düşük maaşlı memurlar için yıllık 8.2 zam (her altı ayda bir yüzde 4 zam) , ikinci alternatifte ise tüm memurlara yıllık 5.1 zam, denge tazminatı alan 1 milyon 400 bin memura da 20+20 YTL zam ile düşük maaşlara en az 100 YTL zam önerisi yer aldı. Sendikalar öneriyi kabul etmedi ve Uzlaşma Kurulu'na başvurma kararı aldı. Uzlaşma Kurulu'nun kararından sonra memur zammında son sözü yine Bakanlar Kurulu söyleyecek. Memurlar eyleme devam kararı aldı.
Önceki gün sabah saat 10.00'da başlayan ve gece 01.00 sularında tamamlanan altıncı tur toplugörüşmeleri de anlaşmazlıkla sonuçlandı. Yasa uyarınca, taraflardan birinin üç gün içinde başvurusu üzerine Uzlaştırma Kurulu devreye girecek.
Şahin: Elimizden gelen bu
Yüksek Hakem Kurulu Başkanı ve dört üniversite öğretim üyesinden oluşan kurul, beş gün süreyle yapacağı çalışmaların ardından bir rapor hazırlayacak ve bu rapor Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Bakanlar Kurulu, önerileri dikkate almayabiliyor.
Hükümet adına toplugörüşmeleri yürüten Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, maaş artışlarını belirlerken hedef enflasyonu esas aldıkları belirterek, "Kamu görevlilerinin ve memurların enflasyon altında maaş almamalarına özen gösteriyoruz. Özellikle onların alım gücünün düşmemesi için çalışıyoruz" dedi. Şahin, görüşmelerde iki alternatifli zam önerisi getirdiklerini belirterek, bu önerilerin en düşük memur maaşında yüzde 13.6'lık artış sağladığını söyledi.
Birinci seçeneğe göre en yüksek düzeyde maaş alan memurlara yüzde 2.5+2.5 zam önerildi. Bu öneri kümülatif olarak yüzde 5.1 yıllık maaş artışı getiriyor. En düşük maaş alan memurlar için önerilen yüzde 4+4 zam ise yıllık yüzde 8.2'lik artış sağlıyor. İkinci alternatifte ise tüm personelin yüzde 2.5+2.5, maaş zammı, ayrıca ek ödeme ve döner sermayeden geliri olmayan toplan 1 milyon 400 bin memura iki altı ayda 20'şer YTL denge tazminatı artışı yer aldı.
En düşük maaş 780 YTL
Şahin, 1 Temmuz itibarıyla yüzde 2.38'lik enflasyon farkını memur maaşlarına yansıtacaklarını, bu yılın ikinci altı ayında da enflasyonun yüzde 2.5'in üzerinde çıkması halinde bu farkın da verileceğini söyledi. Bakan Şahin, şöyle devam etti:
"Bu yükler 2007 için 50 katrilyon 100 trilyonluk bir parasal değer ifade ediyor ki bu şu ana kadar ulaşılan en büyük rakamdır. Bu artışları toplarsanız altı ay içinde memur maaşlarına da yüzde 15 oranında artış sağlamış oluyoruz. İlk defa ortalama memur maaşı, aile yardımı alan memur için 1100 YTL olmuştur. Evli, aile yardımı alan en düşük memur maaşı 2007'de 875 YTL'ye, aile yardımı almayan memur için ise 780 YTL'ye ulaşıyor. Yani 2007'de en düşük memur maaşında 100 YTL'lik artış olacak. Ancak bunu yapabiliyoruz."
Memurların bütçeden aldığı payın yüzde 23'ten bu yıl yüzde 26.5'e çıkacağını belirten Şahin, 2007'de bu payın teklif ettikleri artışla birlikte yüzde 31'e yükseleceğini söyledi.
Şahin, "Bizim 2007 yılı için şu anda öngördüğümüz yatırım ödeneği 16.5 katrilyon liradır. Teklifi kabul edersek 2007 yılı için hiç yatırım yapamayacağız. Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bu ülke memurlardan ibaret değil, başka insanlar da yaşıyor. Onların da okula, hastaneye ihtiyaçları var" diye konuştu.
Bakandan sendikalara uyarı
Önerileri kabul etmeyip mutabakat metnini imzalamayan sendikaların Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun kendilerine tanıdığı her türlü hakkı kullanabileceğini söyleyen Şahin, "Ancak kendileri devlet memurudur. Memurların neyi yapıp yapamayacağı kanunla bellidir. O bakımdan yapacakları her türlü eylemi yasal sınırlar içinde yapmalarını öneririm" dedi. Şahin, Türkiye Kamu-Sen'in geçen cumartesi düzenlediği mitingi ve Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'ı eleştirdi..
'Akyıldız disiplin suçu işledi'
Şahin şöyle dedi: "Akyıldız, bir memur sendikasının başkanı olarak değil, bir siyasi partinin genel başkanı gibi konuştu. Akyıldız, bir kamu görevlisi. Sadece maaşsız izinli. Kamu görevlileri siyaset yapamaz, bir siyasi partinin hakkında aleyhinde konuşamaz. Amiri durumundaki Başbakan'a ağza alınmayacak hakaretlerde bulundu. Bu aslında Devlet Memurları Kanunu'na göre disiplin suçudur. Siyaset yapmak isteyen kamu görevlileri istifa etsin, sempati duydukları siyasi partiye gitsin. Bu tutumla memurlara sadece zarar verirsiniz."
KESK: Masanın galibi IMF
Görüşmelerden çekilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, "Sonu belli oyundu. Başlangıçta, 'toplusözleşme hakkı olmadan masaya oturmayacağız' denebilseydi, hükümet, bu kadar fütursuzca davranamazdı. Masanın galibi IMF ve hükümettir" dedi.
'Başınız ağrıyabilir'
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin önerisiyle 647 YTL olan en düşük devlet memuru maaşını 750 YTL'ye çıkardığını belirterek, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Akyıldız, birçok konuda mutabakata varılmasına rağmen, mali ve sosyal haklarla ilgili taleplerine, gerçekçi ve beklentilerine cevap verebilecek teklifler sunulmadığını söyledi. Akyıldız, şöyle devam etti:
"Bu tavrı şiddetle kınıyoruz. Bütün iyi niyetimize, uzlaşma gayretimize rağmen hiç karşılık göremedik. Parasal boyuttaki değerlendirmelerde yine IMF kurbanı olduk. Bundan sonra günah bizden gitmiştir. Biz iyi niyetimizi gösterdik ama sizin iyi niyetli olduğunuzu göremedik. Bundan sonra alanlarda neler olduğunu göreceksiniz. Parmaklarınızı ısırıp başınız ağrıdığı zaman sakın ha bizi suçlamaya kalkmayın, cevabımız çok ağır olur. Bundan sonra eylem zamanıdır. Kamu çalışanlarını hazırlanacak her türlü eyleme davet ediyoruz, bundan sonra eylemlilik sürecinde haklarına sahip çıkmak zorundalar."
'Çok katı tutum gördük'
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, kendi tekliflerini 9 milyar YTL'ye kadar revize ettiklerini, toplugörüşmelerde bugüne kadar olmadığı kadar katı bir tutumla karşılaştıklarını söyledi. "Talepler hiç görüşülmedi, hiç revize edilmedi. Beklentilerimize cevap verilmemiştir" diyen Aksu, "Maliyeci ve ekonomistler, söz konusu parayı mali dengelerde mi tutalım, toplumsal dengeye mi yansıtalım seçeneklerinden birincisini tercih ettiler. Ama bunun acısını umarız hepimiz yaşamayız" diye konuştu.
Reel enflasyonla, Türkiye İstatistik Kurumun'un belirlediği enflasyon arasında fark olduğuna dikkati çeken Aksu, şu anda reel enflasyonun yüzde 11'leri bulduğunu ancak teklif edilen zammın yüzde 5'lerde kaldığını sözlerine ekledi.
Aksu, basın mensuplarının soruları üzerine, bundan sonra izleyecekleri tavrı Başkanlar Kurulu toplantısının ardından değerlendireceklerini söyledi.
Aksu, başından beri diğer konfederasyonlara birlikte hareket etme çağrısı yaptıklarını, ancak bundan kaçınıldığını savundu.