Memur-Sen'e 'evet' bereketi!

Memur-Sen'e 'evet' bereketi!
Memur-Sen'e 'evet' bereketi!
Uzlaşma komisyonunda hükümetin teklifine 'evet' demesiyle yandaşlık eleştirilerine neden olan Memur Sen'de üye sayısı fırladı!
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Memur-Sen’in üye sayısındaki artış hızına yetişilemiyor. 10 yılda üye sayısını yüzde 1127 arttıran sendika son bir yılda 135 bin yeni üyeyi bünyesine kattı. Sendika, hükümetin uzlaştırma komisyonundaki teklifine ‘evet’ demiş ve diğer sendikaların tepkisini çekerek ‘yandaş’lık ile suçlanmıştı.
Resmi Gazete ’de yayımlanan istatistiklere göre, Türkiye ’deki 2 milyon 17 bin 978 kamu görevlisinin yüzde 68,17’si sendikalı olarak çalışıyor. Ağustos 2012 istatistiklerine göre sendikalı memur sayısı 1 milyon 375 bin 661 olarak belirlendi. Konfederasyonlar arasında Memur-Sen 650 bin 328 üye sayısıyla ilk sırada yer alırken, Türkiye Kamu-Sen 418 bin 991 üyeyle ikinci, KESK ise 240 bin 304 üye sayısıyla üçüncü oldu. Birleşik Kamu- İş ’in 33 bin 477, DESK’in 4 bin 577, BASK’ın 3 bin 78, Hak-Sen’in 4 bin 16 üyesi bulunurken, herhangi bir konfederasyona bağlı olmayan bağımsız sendikaların üye sayısı toplamı ise 20 bin 890. 

KESK’te artış 8 bin
İstatistiklere göre, 2002 yılından bu yana üye sayısını yüzde 1127 arttıran Memur-Sen son bir yıl içinde de üye sayısını arttırmayı sürdürdü. Geçen yıl 515 bin üyesi olan Memur-Sen bu yıl itibariyle ise üye sayısını 650 bine çıkardı. Böylece üye sayısında dörtte bir oranında artış oldu. Memur-Sen’de bu artış olurken, Kamu-Sen ve KESK üye sayısı anlamında çok sınırlı bir artışla yetinmek zorunda kaldı. Kamu-Sen’in üye sayısı 394 binden 418 bine çıkarken, KESK’in üye sayısı 232 binden 240 bine çıktı. Kamu-Sen’in toplusözleşme yapma yetkisi de kalmadı. Buna göre toplusözleşme yetkisi alan sendikaların 10’u Memur-Sen’e, biri KESK’e bağlı.

İşçiler halen barajı bekliyor
Memurlar için toplusözleşme yapma yetkisi belirlenirken, işçi sendikalarında ise belirsizlik sürüyor. Yeni sendika barajı konusunda anlaşılamadığı için yetkili sendikalar açıklanmıyor. Bu nedenle de, işçiler adına toplusözleşme masasına sendikalar oturamıyor. Toplusözleşme sıkıntısı yaşayan işçi sayısının eylül ayı itibariyle 500 bine ulaşması bekleniyor. Krizin nasıl aşılacağı konusunda ise henüz bir netlik bulunmuyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109686110968614

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Benim memurum işini bilir!! - boral

  Memleketin neredeyse tüm ahalisi, basınıyla, yargısıyla, ordusuyla,polisiyle AKP'nin arkasına dizilmişken işini bilen memurlarımızın da ikbal kaygısı ve iş korkusuyla iktidarın memur kollarınına üye olmasında şaşıracak birşey yok. Ne yapsınlardı yani KESK'e üye olup gözaltı,cezaevi, gaz bombası ve tazyikli suyla mı muhatap olsunlardı.Hiçbir sendikal eylem, grev veya miting örgütlemeden yakalanan bu ivmeyi bir başarı olarak değil sendikal mücadele ve ülkemizdeki memur profili açsından bir utanç vesikası olarak okumak daha doğru olur sanırım.

  yandaşlık - kullaniciadlikisi

  yandaşlık eleştirileri mi? eheheh yok artık adamlar akp nin önce kurup sonra bakın sivil toplumu dikkate alıyoruz dediği tüm diğer örgütlerden birisi zaten.

  Badem bıyıklı sendika başkanı.. - Burak1978

  Memur Sen'i yönetenlerin kimlerle hangi firmalarla anlaşmalar yaptığı incelensin iddia ediyorum.AKP den çıkarları var bireysel ve ona inanan memurlar umurların da bile değil.

  şu işe bak - bhrburçin

  Millet iktidar yandaşlarının ceplerinden tomarla para çıktığının bilincinde.Ya yandaş olacak ya yandaş olacak!Özgürlüğün de refahın da huzurun da tek yolu bu!