Memur-Sen'e göre düşük maaş yüzde 25 artacak

Memur-Sen Başkanı Ahmet Aksu'nun, 'bir yetkiliye' dayandırdığı bilgiye göre hükümet 647 YTL'lik en düşük memur maaşını evli ve iki çocuklu çalışan için yüzde 25 artıracak.

ANKARA - Memur-Sen Başkanı Ahmet Aksu'nun, 'bir yetkiliye' dayandırdığı bilgiye göre hükümet 647 YTL'lik en düşük memur maaşını evli ve iki çocuklu çalışan için yüzde 25 artıracak. Hükümetin 2007 yılı bütçesinden memurlara 6-8 milyar YTL arası ödenek ayırmaya hazırlandığı duyumu aldıklarını belirten Aksu, maaş artışı ve sosyal yardım paketinin bugünkü üçüncü toplantıda açıklanabileceğini söyledi.
Öte yandan, ilk altı ayda memurların kaybının 120 YTL olduğunu savunan KESK, Tüm Bel-Sen'in usulsüzlükler nedeniyle 'yerel yönetimler' kolunda yetkisini kaybettiğini öne sürerek, üyesi bulunduğu Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyo'nu (ICFTU) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonuna (ETUC) mektupla bilgi verdi. ICFTU da, Başbakan Tayyip Erdoğan, KESK, ETUC ve Uluslararası Kamu Görevlileri Federasyonu'na (PSI) mektup gönderdi. Mektupta, "Ne yazık ki, benzer bir mağduriyet, gelecek yılın raporuna da dahil edilecek gibi görünüyor" denildi. (Reuters, aa)